Wielkanoc z Chrystusem, rodziną i biskupem
Co Wielkanoc może w nas odmienić? W jaki sposób możemy pełniej przeżywać wielkanocny czas? - Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego pozwala nam usłyszeć radosne orędzie o zwycięstwie Chrystusa nad grzechem i śmiercią – przypomina biskup ordynariusz Janusz Stepnowski wiernym z Diecezji Łomżyńskiej, w której mieszka około 482 tysięcy ochrzczonych katolików. - Orędzie to w murach naszej Katedry wybrzmiało po raz 5-setny, zaś w granicach Diecezji setny. Spotkania rodzin w domowym, przyjaznym i życzliwym kręgu to okazja do zacieśniania więzów i rodzinnej miłości.
W Roku Świętym 2025 – ogłoszonym przez papieża Franciszka, obchodzimy 2 okrągłe jubileusze w Kościele łomżyńskim. - Pamiętajcie – proszę, że przez chrzest święty jesteście częścią naszego Kościoła lokalnego – apeluje o refleksję nad tożsamością wiernych nasz ordynariusz. - Korzystając z sakramentów świętych, ożywiajcie swoją nadzieję i nie dajcie się z niej okraść światu, który zdaje się zagubił drogę życia, pokoju i braterskiego współistnienia między narodami... Jezus Chrystus to jedyna nasza nadzieja, która nigdy nie zawodzi, jak napisał święty Paweł w liście do Rzymian 5, 5.
Odłożyć codzienne troski, pracę i rutynę
- Chrystus może przywrócić nadzieję, kiedy jesteśmy rozczarowani własnym życiem i otoczeniem, cierpimy fizycznie i moralnie, czujemy lęki i zamartwiamy się wszystkim, co zamyka nasze serca na Boga, na siostry i braci... Na czas Wielkanocy warto odłożyć codzienne troski, pracę zawodową i rutynowe zajęcia, o ile to możliwe, tak by nie izolować się od najbliższych w samotności i radośnie spędzić wspólnie z rodzicami, dziećmi, dziadkami, krewnymi święta wielkanocne. Wielkanoc także tradycyjnie jest ulubionym okresem wzajemnych odwiedzin i rodzinnych spacerów. Wiele rodzin za cel wędrówki lub przejażdżki autem bądź rowerem obiera cmentarze, gdzie odwiedzają przodków, tak aby choć przez chwilę móc wspomnieć, komu zawdzięczają życie, wykształcenie, wychowanie, a nierzadko i majątek. W wielu rodzinach podstawowe prawdy wiary, słowa modlitwy i szanowane przez pokolenia obyczaje przekazywane są przez starszych młodszym. Biskup Janusz po rezurekcji, porannej mszy wielkanocnej w niedzielę (łacińskie słowo resurectio oznacza zmartwychwstanie) z najbliższymi współpracownikami je śniadanie wielkanocne w Domu Biskupim przy ulicy Sadowej, po czym wyrusza w podróż, w odwiedziny do swojej Mamy, mieszkającej w pobliżu Ostrołęki, zaś później wspólnie chciałby wybrać się na obiad wielkanocny do Siostry, mieszkającej po sąsiedzku. Odwiedziny w rodzinnych stronach stwarzają okazję do rozmów z kochanymi najbliższymi, snucia wspomnień i poznawania spraw, jakimi żyją na co dzień, acz mogą podzielić się planami od święta.
Nikt nie jest samotna wyspą...
- Dla niewiast to trudny czas, ponieważ są zatroskane i zajęte w kuchni przygotowaniami potraw na świąteczne stoły, chociaż jednocześnie wiele z nich znalazło sposobny czas, aby przeżywać liturgię Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek – dzieli się refleksjami biskup Janusz. Kiedy rozmawiamy w ogrodzie obok siedziby biskupiej, trawy są zielone i kwitną obficie magnolie. Ich delikatne płatki kwiatków tysiącami unoszą się jak zwiewne motyle nad głową, a opadłe ścielą się jak komunikanty na soczyście zielonym dywanie. Przyroda odzyskała wigor po zimie, czemu wtórują śpiewem ptaki. Wierni uczestniczyli w liturgii Wielkiego Piątku, jedynym dniu w roku, gdy nie odprawia się mszy, tylko adorację Krzyża. W Niedzielę Palmową czytana była Pasja z Ewangelii św. Łukasza, a teraz ze św. Jana. Liturgia Wielkiej Soboty została podzielona na dwie części: jedna związana z chrztem św., ogniem i Słowem Bożym w sobotni wieczór, a druga – paschalna w niedzielny poranek z mszą i procesją rezurekcyjną. W ten sposób księża wychodzą naprzeciw potrzebom wiernych, którzy są do tej tradycji nawykli. W Ewangelii św. Jana jest symbol umywania nóg Apostołom przez Jezusa, a to nas zaprasza do praktykowania dzieł miłosierdzia. Chrystus dał znak, ze z Eucharystii wypływa miłosierdzie, bez którego msza byłaby pustym rytuałem.
Wielu z wierzących katolików praktykuje czyny miłosierdzia na co dzień. Wytrwale opiekują się chorym dzieckiem, mężem, żoną, rodzicem, babcią, dziadkiem. Pomagają sąsiadom, angażują się w działalność społeczną, charytatywną. Każdy dzień pozwala spełniać dobre uczynki, jeśli kierujemy się w życiu przykazaniem miłości bliźniego, które nam pozostawił Zmartwychwstały. Liturgia wielkanocna uczy nas, że życie moralne wymaga zaangażowania na rzecz drugiego człowieka. Każdy z chorobą i słabością się spotyka, i potrzebuje pomocy drugiego człowieka. Jesteśmy od siebie wzajemnie zależni, bo nikt nie jest samotna wyspą.
Matka Boża Pięknej Miłości w parafiach
- Wspólnie z Księdzem Biskupem Tadeuszem Bronakowskim życzę Wam, Umiłowani Diecezjanie i Drodzy Goście, błogosławionych Świąt Wielkanocnych w każdej rodzinie – składa życzenia biskup Janusz Stepnowski. - Korzystając z okazji, pragnę Was serdecznie zaprosić na peregrynację Obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości w parafiach naszej diecezji. Drugiego dnia świąt, czyli w poniedziałek wielkanocny o godzinie 12. odbędzie się koronacja pięknego wizerunku wędrownego w Katedrze i Matka Boża Łomżyńska uda się z odwiedzinami do Wyszkowa. Przyjmijcie Ją licznie w Waszych wspólnotach i módlcie się razem o siłę i odwagę do wypełniania chrześcijańskiej misji w Kościele i świecie dla wszystkich wiernych naszej Diecezji. W każdej parafii Matka Boża będzie jeden dzień, co stanie się zachętą do modlitwy maryjnej, ażeby rodziny, wspólnoty i sąsiedzi mogli pomodlić się razem. To pomoże nam stworzyć poczucie jedności i łączności z wyznawcami Chrystusa w Diecezji Łomżyńskiej w Roku Świętym 2025 i roku 100-lecia naszej Diecezji. Znakiem materialnym trzech jubileuszy będą nowe drzwi do Katedry, świętującej 500-lecie istnienia.
Wracając do tematu świąt, zachęcam dorosłych i młodzież, aby odpocząć od mediów elektronicznych i wspólnie spędzić czas, gdy dorośli nie idą do pracy, a dzieci i młodzież mają wolne od szkoły. Lepiej w szczerej, spokojnej rozmowie podzielić się swoimi sprawami z bliskimi, niż powierzać sekrety w sieci Internetu komuś, kogo się nie zna. W Wielkanoc można wspólnie spróbować wyzwolić się z uzależnienia od telefonu komórkowego i komputera, żeby lepiej się poznać, opowiedzieć o problemach i radościach. W tym celu niejedna rodzina wybierze się na spacer, wycieczkę rowerem, odwiedzi krewnych lub pomodli.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146