Remiza
Szybko przyzwyczaimy się do obecności Teatru Lalki i Aktora w odnowionym budynku na Placu Niepodległości w Łomży i trudno będzie uwierzyć, że poprzedni gospodarze też brali udział w swoistych przedstawieniach... z ogniem i wodą w tle.
Straż pożarna zawsze cieszyła się dużym szacunkiem mieszkańców. Dawniej znana była także z udziału w życiu kulturalnym miasta poprzez organizację festynów, przedstawień teatralnych czy loterii fantowych, z których dochód przeznaczano na zakup sprzętu pożarniczego, mundurów, budowę siedziby. Nawet podczas wojen światowych w Łomży pozostawali ochotnicy, ofiarnie gaszący pożary w bombardowanym mieście. W czasie okupacji - jak twierdzi historyk Czesław Brodzicki - Niemcy zwiększyli stan taboru samochodowego samochodowego Łomży do 4 wozów pożarniczych, był nawet Mercedes.
Po odzyskaniu niepodległości Ochotnicza Straż Pożarna po raz kolejny samorzutnie się zorganizowała, szczególnie za sprawą instruktora Feliksa Sarosieka, który od roku 1950 zostaje Komendantem Powiatowym. W 1948 roku utworzono Pogotowie Okręgowe OSP, a od 1957 - zawodową Straż Pożarną w Łomży.
Zmieniły się czasy, zerwana została więź z tradycją. Jakiej iskry trzeba, aby np. Strażacka orkiestra znowu zaczęła wzbogacać życie kulturalne miasta. Trudno pogodzić się z myślą, że juz nigdy w Łomży "nie da ognia" prawdziwa orkiestra dęta, chociażby z okazji uroczystego otwarcia Teatru w byłej remizie strażackiej.