Naiwność czy chciwość?
Pewna mieszkanka powiatu łomżyńskiego dała się podejść oszustom i straciła 40 tysięcy złotych. Przestępcy wykorzystali „lukę” w ludzkiej osobowości, czyli pazerność.
Laureat ekonomicznej nagrody Nobla Milton Friedman często powtarzał zdanie, że nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady. Myśl ta powinna towarzyszyć nam w kontaktach, nie tylko biznesowych. Trudno bowiem spodziewać się zysku z pól naftowych, nie posiadając nawet ogródka, albo liczyć na odsetki, nie mając lokaty. A jednak, są tacy, którzy chcą żąć nawet jak nie zasiali i zbierać tam, gdzie nie zainwestowali.
Pewna 60-latka spod Łomży uwierzyła mężczyźnie z telefonu, że ma do wypłaty zysk z inwestycji w kryptowaluty. To nic, że żadnych kryptowalut nie kupowała, ważne że za freekowy zysk. Niestety, chęć zysku przesłoniła ostrożność i refleksję, co skończyło się dla niej stratą pieniędzy.
Kobieta po 5-godzinnej rozmowie z fikcyjnym konsultantem, po prawdopodobnie licznych namowach, zainstalowała na komputerze program do zdalnej obsługi urządzenia. To oprogramowanie daje osobie „gdzieś w świecie” dostęp do naszego komputera w sposób pełny. Widzi co robimy i poznaje nasze hasła.
Z informacji policji wynika, że oszuści wykorzystując dane kobiety zaciągnęli pożyczki w banku kobiety, które później rozdysponowali na swoje rachunki bankowe. 60-latka do swojego banku zadzwoniła po rozłączeniu się ze złodziejem, przedstawiającym się jako konsultant. Tam dowiedziała się, że straciła 40 tysięcy złotych.
Policja ostrzega: Pamiętaj!
- Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
- Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
- Nie wpisuj nieznanego numeru konta do swojej bankowości elektronicznej, na które mają być przelewane zyski z inwestycji;
- Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi - nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
- Zwracaj uwagę na fałszywe aplikacje i strony firm namawiające do inwestowania;
- Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policji;
- Nie daj się skusić wizją szybkiego zysku.
źródło: Policja