Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Starostwo oraz dziesięć gmin utworzyły Partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka

Główne zdjęcie
Fot. Adam Dąbrowski/Radio Białystok

Samorządy z okolic Wysokiego Mazowieckiego zwierają szyki. Chodzi o wspólne rozwiązywanie problemów, zmniejszenie kosztów usług komunalnych i skuteczne zabieganie o pieniądze - władze powiatu i dziesięciu gmin utworzyły Partnerstwo Ziemia Wysokomazowiecka.

W skład partnerstwa weszły wszystkie samorządy funkcjonujące na terenie powiatu.

Tworzenie dwóch lub trzech takich partnerstw w każdym województwie to pilotażowy projekt Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego partnerem jest także Związek Miast Polskich, którego eksperci pomogą opracować takim zespołom samorządów strategie terytorialne.

- Efektem naszej pomocy partnerstwu będzie nie tylko strategia określająca cele ważne dla całego tego obszaru, ale także wiązka konkretnych projektów, z których będą mogli skorzystać. W tym także z pieniędzy przeznaczonych na Krajowy Plan Odbudowy, w którym maja być wyodrębnione fundusze właśnie dla takich właśnie partnerstw -  mówi doradca ze Związku Miast Polskich Jerzy Żelichowski.

Większość samorządowców zawiązujących partnerstwo opowiedziało się za formułą stowarzyszenia, a wspólnie chcieliby rozwiązywać problemy m.in. związane z ciągle rosnącymi kosztami odbioru odpadów komunalnych, bezpańskimi psami i zdobywaniem funduszy na tzw. zieloną energię.  

Pomysłodawcami Partnerstwa Ziemia Wysokomazowiecka byli burmistrz Jarosław Siekierko i starosta Bogdan Zieliński, który nie ukrywa, że głównym celem stowarzyszenia ma być skuteczniejsze zabieganie o pieniądze z funduszy zewnętrznych.

- Z zazdrością patrzyliśmy jak w ostatnich latach ułatwione zadanie w zdobywaniu pieniędzy miał Białostocki Obszar Funkcjonalny. Mamy nadzieję, że w kolejnej perspektywie finansowej nasze partnerstwo, jak i pozostałe funkcjonujące w Podlaskiem także będą miały większe możliwości finansowania swoich projektów - mówi Bogdan Zieliński.

W województwie podlaskim, w ramach ministerialnego projektu Centrum Wsparcia Doradczego powstały także partnerstwa w rejonie Kolna i Augustowa z gminami nadbiebrzańskimi.  

Partnerstwo - już bez wsparcia MFiPR - zawiązują także gminy z rejonu Hajnówki, w czym pomóc im obiecał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

- To pierwszy taki przypadek w Polsce i przykład dla innych województw – mówi Jerzy Żelichowski, dodając, że w sumie cztery podlaskie partnerstwa obejmują swoim zasięgiem ponad pół Podlaskiego.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę