Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Zaczarowany świat barw.

Galeria Sztuki Wspólczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają w piątek, 2 grudnia 2011 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Brożka. Wystawa czynna do 5 stycznia 2012 roku. Eugeniusz Brożek urodził się w 1947 roku, we wsi Przełaj (gmina Sędziszów). Po ukończeniu Szkoły Górniczej w Sosnowcu, pracował w różnych zawodach, m.in.: jako górnik, spawacz, ślusarz i kierownik pociągów osobowych. Mieszka w Sędziszowie. Obrazy maluje od ponad 30 lat. Za swoje dokonania twórcze został uhonorowany Nagrodą im.Oskara Kolberga oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006). Artysta wystawiał w licznych muzeach, galeriach i domach kultury, m.in.: w Jędrzejowie, Kielcach, Krakowie, Radomiu, Nowym Sączu, Suwałkach, Toruniu, Warszawie. Za granicą miał wystawy we Francji i Niemczech. Ponad 110 jego obrazów znajduje się w kolekcjach muzeów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą.

Eugeniusz Brożek najchętniej maluje sceny z życia wsi, obrazy religijne i tematy baśniowe. Życzliwie nastawiony do świata opowiada swoje historie barwnie i z humorem. Na jego obrazach ożywają wspomnienia z dzieciństwa. Okraszone żywą wyobraźnią autora przemawiają bogactwem kształtów i kolorów. Każdy obraz to autonomiczny, skończony świat stanowiący zwierciadło wrażliwości artysty konstruującego własny porządek rzeczywistości poprzez wypracowanie indywidualnego rodzaju realizmu. Jest on bardzo szczegółowy, rozmiłowany w detalu, łączący obiekty i postaci niemal równorzędnymi związkami narracyjnymi. Niezwykłość dzieł Eugeniusza Brożka wynika z odwrócenia procesu zdobywania przez niego malarskich szlifów. Z chwilą, gdy pod wpływem wewnętrznego impulsu chwycił za pędzel, stał się artystą. „Nieskalany” akademicką formacją talent mógł rozwinąć się w pełni, dając wyraz wszystkim wewnętrznym podszeptom i impulsom, jakie towarzyszą wyjątkowo wrażliwym jednostkom. Jako artystyczny samorodek, w sposób wrodzony potrafi, korzystając z naturalnego wyczucia harmonii kompozycji, wyważyć dekoracyjność, mnogość detali i bogactwo kolorystyczne przy jednoczesnym zachowaniu czytelności układu.

Get Adobe Flash player

Eugeniusz Brożek snując swoją gawędę daje się poznać jako znakomity i przenikliwy komentator rzeczywistości. Poruszający wyraz zastosowanej symboliki przemawia prosto do emocji odbiorcy. W skomercjalizowanym świecie, pełnym brutalności i napięć poetyka jego prac daje wytchnienie dla zmęczonego umysłu - pozwala oderwać się i poszerzyć horyzonty wyobraźni.

 

 

 

Agnieszka Chojnowska

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 29 listopada 2011 11:06
Data ostatniej edycji: śr, 07 listopada 2012 15:23:15

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę