Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

wtorek 7.03.2006

Gazeta Wyborcza - Przyrodnicy czekają na pierwsze przyloty Gazeta Wyborcza - Pieniądze na dożywianie niewykorzystane Gazeta Wyborcza - Spotkanie parlamentarzystów z zarządem województwa Gazeta Współczesna - Aż wąs się jeży...

Gazeta Wyborcza - Przyrodnicy czekają na pierwsze przyloty
Podczas masowych wędrówek tysiące dzikich gęsi i kaczek przeleci lub zatrzyma się na terenie podlaskich parków narodowych. Wśród nich mogą być też te chore na ptasią grypę.
Na razie jednak w Biebrzańskim i Narwiańskim Parku Narodowym stanu podwyższonej gotowości nie ma. Może dlatego, że w porównaniu z rokiem ubiegłym przeloty ptaków wędrownych się opóźniają.
- Przewiduję, że za dwa, trzy tygodnie zacznie się ruch na niebie. Na razie mamy spokój i nie panikujemy - mówi Adam Sieńko, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. - Kiedy ptaki się pojawią, będziemy jednak z większą dokładnością sprawdzać, czy jakieś gdzieś nie padły.
A jeśli takie pracownik parku zauważy, musi zgłosić to do powiatowego weterynarza. Spokój przyrodników udziela się również turystom.
- Jeszcze nie zaczął się sezon, stąd histerii i rezygnacji z wycieczek nie widać. Również żaden z organizatorów wypadów nad Biebrzę nie zaalarmował mnie o spadku rezerwacji - dodaje Sieńko.
więcej: Gazeta Wyborcza - Przyrodnicy czekają na pierwsze przyloty

Gazeta Wyborcza - Pieniądze na dożywianie niewykorzystane
Podlaskie gminy nie chcą, czy nie potrafią, wykorzystać w pełni rządowych pieniędzy na dożywianie. Do wzięcia jest jeszcze sześć milionów złotych. Wygląda jednak na to, że głodnych - zwłaszcza dorosłych - już nie ma
Na Podlasie trafiło 21 mln złotych państwowych dotacji z tzw. rządowego programu dożywiania. Gminy mogą jeszcze do końca roku składać wnioski i wydawać otrzymane pieniądze na m.in.: posiłki abonamentowe w stołówce lub dowożone do domów osób starszych czy niepełnosprawnych; zasiłki na zakup posiłku lub żywności, produkty żywnościowe, doposażenie lub utworzenie punktów żywienia.
Program jest stworzony z myślą o rodzinach, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 474 zł (netto) i osobach samotnych, których dochód nie przekracza 691 zł (netto). Gminy wykorzystały na razie 15 mln, głównie na dożywianie uczniów. Dorosłymi potrzebującymi i najmłodszymi dziećmi nie chodzącymi jeszcze do szkół i przedszkoli zajmuje się tylko połowa z nich.
więcej: Gazeta Wyborcza - Pieniądze na dożywianie niewykorzystane

Gazeta Wyborcza - Spotkanie parlamentarzystów z zarządem województwa
Wojewódzcy samorządowcy i podlascy parlamentarzyści ustalali wczoraj, co mogą wspólnie zrobić dla województwa
- Do programu dla ściany wschodniej podchodzimy bardzo pozytywnie. Ale główną barierą rozwoju województwa jest brak infrastruktury komunikacyjnej, łączącej nas z resztą kraju i Europy. A tego program nie załatwi. Dlatego chcielibyśmy, żeby rząd zapewnił nas, że te problemy też zostaną rozwiązane - taki punkt widzenia przedstawił wczoraj parlamentarzystom Janusz Krzyżewski, marszałek województwa.
Dodał, że z punktu widzenia regionu dużo ważniejsza jest droga nr 8, łącząca region z Warszawą, niż droga nr 19, prowadząca wzdłuż wschodniej granicy państwa. A to właśnie modernizacja tej ostatniej jest priorytetem dla obecnego rządu.
Marszałka niepokoi też postawa roszczeniowa województw, które nie zostaną objęte skierowanym do pięciu najbiedniejszych województw programem dla ściany wschodniej. Coraz częściej bowiem dobiegają z nich głosy, żeby część z ponad dwóch miliardów złotych, przeznaczonych na ten program, przekazać do funduszy dostępnych wszystkim regionom. Dlatego jego zdaniem prace nad programem powinny zostać ukończone jak najszybciej.
- Jeszcze w tym tygodniu poznamy algorytm, według jakiego zostaną podzielone te pieniądze - zapewniał Wiesław Kamieński, doradca premiera do spraw programu. Nie chciał jednak powiedzieć, jak on ma wyglądać i czy będzie brał pod uwagę najkorzystniejszy dla Podlaskiego wskaźnik powierzchni województwa.
więcej: Gazeta Wyborcza - Spotkanie parlamentarzystów z zarządem województwa

Gazeta Współczesna - Aż wąs się jeży...
Białostoccy anarchiści na swojej stronie internetowej obrazili pięcioro podlaskich polityków i prawosławnego metro-politę Polski, arcybiskupa Sawę. Stworzyli ranking najbardziej "seksownych wąsaczy”, których nazwali "piczowąsami”. Głosować można m.in. na wicemarszałka Senatu Krzysztofa Putrę i ministra Krzysztofa Jurgiela.
Internauci mogą głosować także na Ryszarda Tura, prezydenta Białegostoku; Lecha Rutkowskiego, byłego prezydenta tego miasta i białostocką radną Beatę Antypiuk, której "dowcipnisie” dorobili wąsy. Na stronie zamieszczono ich zdjęcia (bez nazwisk), a oczy zakryto czarnymi paskami, co powoduje, że fotografie kojarzą się z wizerunkami przestępców. Na każdej umieszczono też napis: "piczowąs”.
więcej: Gazeta Współczesna - Aż wąs się jeży...

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę