Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 napisz DONOS@

Matematyczny konkurs w PWSIiP

Główne zdjęcie
Tomasz Modzelewski oraz dr Beata Madras-Kobus

Tomasz Modzelewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zwyciężył w konkursie matematycznym zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Informatyki i Przedsiębiorczości. – Po raz czwarty jestem w finale. W tym roku zadania podpasowały mi, dotyczyły algebry, kombinatoryki. Wiedza szkolna nie wystarcza do zwycięstwa, trzeba mieć jeszcze wprawę, matematyczne wyczucie, umiejętność rozwiązywania niestandardowych problemów. Jeżeli dodatkowo jest się pod opieką nauczyciela, który ma duże ambicje oraz funkcjonuje się w dobrej klasie, w optymalnym środowisku rówieśniczym, to bardzo pomaga – mówił uczeń drugiej klasy, który jeszcze jako młody gimnazjalista, zdobywał w matematycznej rywalizacji wyróżnienia w kategorii najmłodszy uczestnik konkursu. Do tegorocznego zwycięstwa przygotował go matematyk Piotr Łowicki. On także odebrał nagrodę – jako najlepszy nauczyciel dziewiątej edycji Łomżyńskiego Konkursu Matematycznego.

W IX Łomżyńskim Konkursie Matematycznym wzięło udział 279 uczniów z województw podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz łódzkiego, 132 przeszło do drugiego etapu, a do finału zakwalifikowało się 100 osób. Pierwsze dwa etapy konkursu odbywały się w szkołach, za pośrednictwem przygotowanej przez uczelnię platformy on-line. W finale, już na uczelni, uczestnicy zmierzyli się z pięcioma zadaniami. – Poziom był bardzo wysoki, oczywiście nie wszyscy finaliści poradzili sobie z kompletem zadań, ale każdy z nich może być dumny ze swojej wiedzy. Matematyka jest podstawą rozwoju społeczeństwa we wszystkich obszarach, można wręcz powiedzieć, że pełni funkcję użytkową względem innych dziedzin wiedzy: informatyki, medycyny, fizyki, astronomii. Dlatego ważne jest, aby młode pokolenie rozwijało pasje matematyczne – mówiła koordynująca konkurs dr Beata Madras-Kobus z Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP w Łomży. 

Tomasz Modzelewski to dwukrotny finalista Olimpiady Matematycznej, zdobywał nagrody oraz wyróżnienia w konkursach organizowanych przez krajowe politechniki. – Matematyka to okazja do zwiedzania Polski, podróży, poznawania nowych miejsc – mówił Tomasz Modzelewski. Na trzecim stopniu podium stanął jego szkolny kolega Patryk Nikonowicz, a drugie miejsce zajął Piotr Jakimiuk z II LO w Białymstoku. Tak zwany puchar przechodni, czyli dla najlepszej drużyny, powędrował do I LO w Łomży. Odbierał go, wspólnie z uczniami i dumny z ich wspaniałych osiągnięć, dyrektor szkoły Jerzy Łuba. Nagroda za najciekawsze rozwiązanie zadania powędrowała do kobiety, Magdaleny Falkowskiej z II LO w Białymstoku. 

Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu zasług polskich matematyków dla światowej nauki, ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Podczas konkursu o elegancji i prostocie matematycznych dowodów oraz paradoksach i sofizmatach: filozoficznych, logicznych, geometrycznych, opowiadał profesor Dariusz Surowik, rektor PWSIiP oraz matematyk i logik. Dał młodym ludziom przedsmak tego, co czeka ich w przyszłości na studiach – mówił o rodzajach matematycznej nieskończoności, ale także zobrazował, jak od historycznej „antynomii kłamcy”, można przejść do skomplikowanych teorii Bertranda Rusella, Alfreda Tarskiego, Georga Cantora. Udowadniał, że matematyka jest nie tylko językiem nauk szczegółowych, ale także przydatnym narzędziem pozwalającym rozstrzygnąć, czy nasze intuicyjne wyobrażenia o świecie są prawdziwe. 

Jolanta Święszkowska
PWSIiP Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę