Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Leczenie alkoholizmu - jak przebiega terapia alkoholowa?

Alkoholizm jest chorobą, działającą podstępnie. W początkowej fazie nie musi znacząco utrudniać codziennego funkcjonowania, stopniowo jednak zaczyna wyniszczać organizm i negatywnie wpływać na relacje społeczne. Nieleczony może prowadzić nawet do śmierci, dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań i rozpoczęcie leczenia.

1. Alkoholizm. Co to jest?

2. Jak leczyć alkoholizm?

3. Terapia alkoholowa. Jak wygląda?

4. Alkoholizm - metody leczenia

5. Gdzie leczyć alkoholizm?

Terapia alkoholowa może przyjmować różne formy, które zawsze dobiera się do potrzeb konkretnej jednostki.

Alkoholizm. Co to jest?

Nazwa: alkoholizm oznacza uzależnienie od alkoholu. Jest to choroba, która przybierać może wiele masek. Wykształca się na gruncie różnorodnych motywacji, ma bardzo różny przebieg, zawsze jednak kończy się destrukcyjnie. Większość osób rozpoczynających nałogowe picie w stanie nietrzeźwości czuje się lepiej, właśnie dlatego po używkę sięga. Można w ten sposób mieć wrażenie zrelaksowania, większego luzu, otwartości. Czasem alkoholicy odreagowują w ten sposób stres albo ułatwiają sobie zasypianie. Co ważne w początkowych etapach, recepta na problemy wydaje się być szybko działająca i łatwo dostępna.

Alkoholizm jest chorobą uszkadzającą wszystkie tkanki, organy i układy w organizmie, począwszy od nerwowego po układ pokarmowy i gospodarkę hormonalną. Dodatkowo uzależniony traci kontrolę nad swoimi poczynaniami i własnym życiem. W jego naturze leży zaprzeczanie problemowi, trudno więc oczekiwać świadomej decyzji o konieczności poddania się terapii. Zdaniem WHO alkoholizm zajmuje trzecie miejsce na liście najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych populacji.

Jak leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu powinno być procesem realizowanym przy wsparciu specjalistów. Leczenie w warunkach domowych ma słabą skuteczność. Lepszym rozwiązaniem jest zatem korzystanie z ośrodków leczenia uzależnień. Przykładem może być prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu Tratwa Ośrodek Terapii Uzależnień. W takiej wersji można zdecydować się na bardzo intensywną terapię na miejscu lub formę turnusu motywacyjnego. Warunkiem skuteczności podjętych metod leczenia jest całkowita abstynencja uzależnionego, o którą łatwo w miejscu takim jak ośrodek dla uzależnionych od alkoholu, a później trwanie w trzeźwości.

Terapia alkoholowa. Jak wygląda?

Leczenie uzależnienia od alkoholu łączy formę psychoterapii indywidualnej oraz terapii grupowej. Prywatne leczenie alkoholizmu pozwala zadziałać szybko, co zwiększa szansę na powodzenie działań.

Terapia dla alkoholików rozpoczyna się od uświadomienia problemu. Uzależniony musi sam przed sobą przyznać, że potrzebuje pomocy w walce ze swoim nałogiem. Dopiero później można przejść do diagnostyki, wykorzystującej zarówno wywiad, testy psychologiczne, jak i wykonanie podstawowych badań: morfologii krwi, badań USG narządów wewnętrznych, kontroli stanu serca. Na podstawie stopnia zaawansowania choroby, stanu fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej dobierany, a następnie wdrażany jest sposób terapii. O rodzajach i fazach alkoholizmu więcej przeczytać można na: https://tratwa.pl/leczenie-alkoholizmu.html.

Leczenie nałogu alkoholowego jest pracą u podstaw. Obejmuje wypracowanie metod analizowania i regulowania własnych emocji, warsztaty rozładowywania napięcia czy technik relaksacji. Ośrodek leczenia uzależnień od alkoholu podczas terapii w ośrodku zamkniętym pozwala także odnaleźć i wskazać motywację chorego do życia w trzeźwości oraz pokazać dalszą ścieżkę. Chodzi o przygotowanie człowieka do samodzielnego życia, a nie całkowite wyleczenie go w czasie turnusu. Leczenie alkoholików nigdy się nie kończy - uzależnionym jest się całe życie.

Alkoholizm - metody leczenia

Leczenie nałogu alkoholowego odbywać się może różnymi metodami, wywodzącymi się z różnych gałęzi psychologii. Może to być terapia racjonalno-emotywna lub behawioralno-poznawcza. Niektórzy specjaliści wykorzystują techniki interpersonalne i treningi kontrolowania złości. Pomocna okazuje się również medytacja i techniki relaksacyjne. Technik tych jest więcej. Ważne, aby zawsze dobrane były z uwzględnieniem potrzeb osoby poddawanej leczeniu.

Gdzie leczyć alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu w warunkach domowych rzadko kończy się sukcesem. Najczęstszym kłopotem jest utrzymanie dyscypliny i jednoznaczne odseparowanie się od istniejących wokół pokus. Jedną z opcji są państwowe placówki odwykowe, jednak na miejsce w nich zwykle trzeba czekać. Alternatywą może więc być prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu. Takie miejsca najczęściej ulokowane są w atrakcyjnych miejscach, zapewniających odpoczynek i możliwość regeneracji. Często pomoc w nich może uzyskać także rodzina alkoholika lub osoby mu bliskie, współuzależnione. Ten aspekt terapii także jest ważny, ponieważ ludzie w otoczeniu osoby opuszczającej ośrodek mają moc wspierającą, a od ich nastawienia - wspierającego i nieobwiniającego - zależy naprawdę wiele: przede wszystkim życie w trzeźwości po zamknięciu przez uzależnionego drzwi ośrodka.

 

Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Tratwa

ul. Beskidzka 8

43-460 Wisła

woj. śląskie

powiat cieszyński

Tel.: +48666030505

https://tratwa.pl/

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę