Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 grudnia 2024 napisz DONOS@

Nauczyciele 20 lat po wyborach 4 czerwca - list Sławomira Broniarza, prezesa ZNP

Koleżanko, Kolego! 20. rocznica wyborów z 1989 roku skłania do podsumowań. Te dwie dekady były czasem ogromnych przemian w edukacji, które zmieniły w znaczący sposób polską szkołę. Na lepsze, czy na gorsze? Na to pytanie każdy nauczyciel ma własną odpowiedź. Na pewno pracownicy oświaty, jako grupa zawodowa, zdali egzamin. To na nas spadł ciężar wdrażania kolejnych reform, to nie politycy w swoich gabinetach zmieniali polską szkołę, ale my każdego dnia, przy tablicy, podczas pracy z dziećmi i młodzieżą. To nauczyciele wykazali niezwykłą mądrość – umieli złagodzić to, co było w tych reformach najbardziej niekorzystne dla oświaty i rozwinąć to, co służyło poprawie jakości kształcenia. To wysiłek setek tysięcy pracowników oświaty sprawił, że polska szkoła jest dziś nowocześniejsza, że dostosowuje się do wyzwań cywilizacyjnych, że osiąga wyniki, z których wszyscy są dumni.

Koleżanko, Kolego!

Razem braliśmy udział w tworzeniu nowej Polski, ale w ostatnim dwudziestoleciu nie brakowało trudnych, niekiedy dramatycznych momentów, kiedy potrafiliśmy powiedzieć kolejnym rządom „nie tędy droga”. Wielokrotnie byliśmy zmuszeni bronić naszych uprawnień, gwarancji zawodowych i socjalnych, walczyć o większe nakłady finansowe na edukację. Dwa lata temu razem stoczyliśmy bój o wolną szkołę bez uprzedzeń i stereotypów, bój o niedyskryminowanie nauczycieli ze względu na ich przynależność związkową czy orientację seksualną. Jednak przede wszystkim walczyliśmy o podwyżki wynagrodzeń i o poprawę warunków pracy, o zachowanie uprawnień emerytalnych, broniliśmy oświaty publicznej i idei równego dostępu do edukacji, sprzeciwialiśmy się zamykaniu szkół. Każdy, kto pracował i pracuje w oświacie wie, że nie było i nie jest łatwo. Jednak jest się czym pochwalić.

Koleżanko, Kolego!

Czy wiesz, że w ciągu ostatnich 20 lat nie zmniejszyło się zatrudnienie w naszej grupie zawodowej? Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że bilans zatrudnienia nauczycieli w latach 1989 – 2009 jest korzystny. Przed przemianami ustrojowymi w szkołach pracowało 493 tys. nauczycieli, z czego 91 tys. w przedszkolach i tzw. „zerówkach”. Dzisiaj w przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych pracuje ponad 498 tys. nauczycieli. Do grona pedagogów należy również zaliczyć nauczycieli akademickich, których 20 lat temu było 61 tys., a dzisiaj jest ich ponad 101 tys.

Czy to sukces? Zdecydowanie tak. Oznacza to, że potrafiliśmy skutecznie bronić miejsc pracy w oświacie pomimo likwidacji wielu szkół oraz przedszkoli. To zasługa tych wszystkich pracowników oświaty, którzy przez te lata aktywnie działali na rzecz nauczycieli, brali udział w akcjach protestacyjnych, mieli odwagę przeciwstawiać się nierozsądnym pomysłom kolejnych reformatorów edukacji i walczyć o dobrą, publiczną szkołę, zatrudniającą w oparciu o Kartę Nauczyciela.

Ogromną rolę w tym procesie odegrali członkowie Związku Nauczycielstwa Polskiego, włączając się w liczne działania podejmowane przez Związek. Mam na myśli szczególnie „Marsz Milczenia (1991 r.), ogólnopolski strajk ostrzegawczy pracowników oświaty (1992 r.), „Czarną Dekadę Polskiej Szkoły” (maj 1992 r.), okupację gmachu MEN (1999 r.), ogólnopolski strajk (1999 r.), marsze protestacyjne w Warszawie (2007 r., 2008 r.), dwugodzinny strajk ostrzegawczy (2007 r.), ogólnopolski strajk pracowników oświaty (2008 r.), czy kampanię ZNP „Nie dajmy popsuć naszej szkoły” (od 2008 r.). To są najważniejsze akcje ZNP, które koncentrowały uwagę całego kraju na problemach polskiej edukacji, uczniów i pracowników, ale należy również wspomnieć o tych wszystkich sporach, debatach i kompromisach z udziałem członków ZNP, jakie w tym czasie miały miejsce prawie w każdej szkole i prawie w każdej gminie.

Koleżanko, Kolego!

To wszystko sprawia, że dziś nauczyciele są grupą zawodową, w której bezrobocie wynosi zaledwie 4,3 proc., a najczęstszymi powodami odejścia nauczycieli ze szkoły jest jedynie wygaśnięcie umowy ze stażystami oraz przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Byłoby to trudne do osiągnięcia, gdyby nie wysoki poziom uzwiązkowienia w naszej grupie zawodowej. To dzięki temu, że do związków zawodowych należy zdecydowana większość nauczycieli możemy dzisiaj pochwalić się tym korzystnym bilansem zatrudnienia w polskich szkołach. Mamy więc co świętować 4 czerwca!

Sławomir Broniarz /-/

Prezes ZNP


Zarząd Oddziału
cz, 04 czerwca 2009 13:15
Data ostatniej edycji: cz, 04 czerwca 2009 13:26:15

 












 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę