Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

W Podlaskiem więcej stulatków niż rok temu

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W województwie podlaskim świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymuje obecnie 86 osób, które ukończyły 100 lat i więcej. Rok temu było ich 67, a 5 lat temu w 2019 roku 57. Najstarsza seniorka ma 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim. W całym kraju ZUS wypłaca dodatkową comiesięczna gratyfikację 3,3 tys. osobom.

Od 1972 roku osoby, które osiągnęły wiek 100 lat, mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat.  - Wysokość kwoty bazowej zmienia się co roku, 1 marca, co powoduje, że stulatkowie nabywający prawo do świadczenia otrzymują z każdym rokiem wyższą kwotę świadczenia honorowego. W rezultacie pobierają świadczenie w różnej wysokości.  Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostaje niezmienna i jest wypłacana do końca życia w tej samej kwocie – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskim.

– Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6 246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymują świadczenie honorowe w wysokości 5 540,25 zł brutto. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty – mówi rzeczniczka.

W województwie podlaskim specjalna premia za wiek z ZUS-u wypłacana jest 86 świadczeniobiorcom, z czego 74 osoby to kobiety. W regionie najstarsza beneficjentka honorowej premii z ZUS-u ma 113 lat i mieszka w powiecie sejneńskim. Natomiast najstarszy mężczyzna w tym roku skończy 103 lata i mieszka w Hajnówce.

Co należy zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze? 
Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. Zakład przyzna im dodatkową gratyfikację z urzędu, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS-ie. Wniosek może również złożyć członek rodziny w imieniu stulatka.

źródło: ZUS

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę