Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 stycznia 2025 napisz DONOS@

Większa absencja chorobowa w związku zaburzeniami sfery psychicznej

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W 2020 roku o 18% wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Najwięcej zaświadczeń lekarskich lekarze wystawili w marcu i kwietniu. Częściej wystawiano kobietom niż mężczyznom.

W minionym roku kalendarzowym do ZUS w województwie podlaskim wpłynęło niemal 22,6 tysiące zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wystawionych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. To o 3,4 tysiąca więcej w porównaniu do 2019 r., gdy takich zaświadczeń było 19,2 tysiąca, zatem wzrost nastąpił o 17,8 procent. W ostatnim roku, w naszym regionie liczba dni absencji chorobowej z tytułu schorzeń z tej grupy chorobowej sięgnęła ponad 425 tysięcy dni, gdy w 2019 roku było to 327,5 tysięcy dni – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W 2020 r. w województwie podlaskim najwięcej zaświadczeń lekarskich z powodu chorób składających się na zburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania lekarze wystawili w marcu i  kwietniu. Odpowiednio 2312, 2470 zwolnień. W żadnym z pozostałych miesięcy liczba ta nie przekroczyła 2 tys., zaś najmniej takich dokumentów wpłynęło do białostockiego ZUS w lutym 2020 r. – 1549. Do tej grupy chorobowej zaliczana się między innymi depresja, schizofrenia, nerwica, zaburzenia nerwicowe, zaburzenia osobowości, reakcje na ciężki stres i wiele innych.

Tendencja wzrostowa w kontekście zaświadczeń lekarskich dotyczących zaburzeń psychicznych i zachowania jest widoczna w danych, które ZUS zebrał w całym kraju. W 2020 r. w rejestrze zaświadczeń lekarskich, zwolnień w tej grupie chorobowej było 1 mln 445 tys., a częściej tego rodzaju zwolnienia były wystawiane kobietom – 921 tys., mężczyznom – 535 tys. Liczba dni absencji chorobowej sięgnęła 27 mln 665 tys., z czego kobiety wykorzystał około 17 mln 650 tys. dni, a mężczyźni około 10 mln. Dla porównania, w 2019 r. Zakład zanotował 1 mln 162 tys. zaświadczeń lekarskich w tej grupie chorobowej (kobiety – 721 tys., panowie – 441 tys.), co przełożyło się na 20 mln 203 tys. absencji chorobowej (kobiety – 12 mln 630 tys. dni, mężczyźni – 7 mln 570 tys.).

Miesiącami, które najbardziej obfitowały w 2020 roku w zwolnienia lekarskie z grupy zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania były kwiecień – 164,2 tys., marzec – 139,4 tys. oraz maj – 134,7 tys. Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym – 93,4 tys.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę