Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Są już pierwsze wypadki w rolnictwie

Sezon wiosenny dopiero ruszył, a już jeden rolnik stracił życie. Do tragicznego zdarzenia doszło we wsi Czerwone w gminie Kolno. Doświadczony, emerytowany 68-letni rolnik, na podwórku gospodarstwa ładował akumulatory zamontowane w ciągniku rolniczym. W czasie wykonywania tej czynności sprawdzał działanie pompy paliwowej silnika. Najprawdopodobniej po wykonaniu regulacji mężczyzna postanowił uruchomić silnik.

Stojąc przed lewym tylnym kołem ciągnika włożył kluczyk w stacyjkę, przesunął dźwignię ręcznego gazu i uruchomił silnik traktora. Okazało się, że ciągnik był na biegu i zaczął jechać do przodu. Po przejechaniu kilku metrów traktor zatrzymał się na płocie i rosnącej przy płocie wiśni. Prawdopodobnie protektor tylnego lewego koła ciągnika pochwycił rolnika za ubranie, przeciągnął jego ciało pod kołem i wyrzucił z tyłu ciągnika. W wyniku odniesionych obrażeń rolnik w niedługim czasie zmarł.

- W prawie identycznych okolicznościach w 2007 roku zginął 55-letni rolnik z powiatu wysokomazowieckiego - powiedział Radiu Nadzieja Eugeniusz Tyszka, specjalista ds. BHP w rolnictwie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku oddział w Łomży. Podkreślił, że główną przyczyną wypadku był czynnik ludzki.
- Rolnik nie przestrzegał podstawowych zasad bezpiecznej obsługi ciągnika – mówi. Pracownik Inspekcji Pracy apeluje do rolników o rozwagę, rozsądek i roztropność.

Eugeniusz Tyszka na antenie Radia Nadzieja przypomniał kilka podstawowych zasad, jak bezpiecznie dotrwać do zbiorów. Podkreślił, że można pracować tylko sprzętem sprawnym.
- Następna sprawa - nie można pozwalać na pracę osobom, które nie mają kwalifikacji – przypomina Eugeniusz Tyszka. Dorośli powinni też pamiętać, że dzieci nie mogą kierować i obsługiwać maszyn rolniczych. Lepiej, dla ich bezpieczeństwa, żeby na czas prac pozostały w domu.

W roku 2007 spadła liczba wypadków w rolnictwie, także tych śmiertelnych. Mimo to liczba ofiar przeraża. Według informacji KRUS, w 2007 w Polsce ponad 29 tys 300 osób pracujących w indywidualnych gospodarstwach rolnych uległo wypadkom przy pracy, z tego ponad 18 tys 700 osób doznało uszczerbku na zdrowiu. Zginęło 94 rolników. W województwie podlaskim wskaźnik wypadkowości wyniósł 12,9, najwyższy wskaźnik w województwie – 18 - ma powiat zambrowski i grajewski. Oznacza to, że na tysiąc ubezpieczonych rolników 18 uległo wypadkom lub chorobom zawodowym.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę