Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

20 lat państwowej uczelni w Łomży

„Wiara i osobista ambicja śp. prof. Kazimierza Pieńkowskiego stworzyły ścieżkę, która dziś jest solidnym traktem, a w przyszłości być może autostradą do sukcesu naszego miasta. Wystarczy w to uwierzyć w włożyć w tę myśl zespołową pracę” - mówił rektor Akademii Łomżyńskiej prof. dr hab. Dariusz Surowik podczas uroczystej gali z okazji 20-lecia istnienia uczelni.

Poprzedniczka Akademii Łomżyńskiej - Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości powstała w 2004 roku „z inicjatywy i uporu” profesora Kazimierza Pieńkowskiego, pierwszego rektora. Rozporządzenie powołujące uczelnię do życia podpisał 22 czerwca 2004 roku ówczesny premier Marek Belka.

- Dzisiejsza gala jest symbolicznym aktem podczas którego wyrażamy dumę i radość z przynależności do akademickiego świata, i z rozwoju Akademii Łomżyńskiej, a także jej miastotwórczej i regionotwórczej roli – mówił rektor Surowik. Przypomniał, że uczelnia „umożliwiła dostęp do dobrej i bezpłatnej edukacji na poziomie wyższym. Dzięki nam wielu młodych ludzi z naszego miasta i regionu zyskało szansę, aby rozwijać własne talenty i zdobyć wymarzony zawód”.

Dziękował swoim poprzednikom i osobom, które tworzyły pierwsze lata historii. W tym kontekście wymienił m.in. prof. Kazimierza Pieńkowskiego, prof. Andrzeja Jordana, prof. Krystynę Leszczewską, Henryka Trojanowskiego, prof. Bogusława Plawgo i prof. Antoniego Jakubczaka. 

Oficjalne obchody zgromadziły na auli im. Prof. Jakubczaka przedstawicieli lokalnych władz, instytucji i firm, a także licznych przedstawicieli uczelni partnerskich. Wśród licznie przybyłych znaleźli się uczestnicy 3rd International Staff Week, międzynarodowego tygodnia, który odbywa się w Akademii Łomżyńskiej od 10. czerwca. 

Rektor w swoim wystapieniu przywołał dane statystyczne, z których wynika, że większość absolwentów podejmuje pracę w województwie, w którym zdobywa wykształcenie. 

„Powinno nam wszystkim bardzo zależeć, aby szkolnictwo wyższe w naszym mieście reprezentowało solidny poziom i przygotowywało do wykonywania zawodów, które mogą stać się przyczynkiem dynamicznego rozwoju naszego miasta i regionu” - apelował. 

Przypominając historię 10 inaugurację roku akademickiego określił jako przełomową. Wtedy w 2014 roku oficjalnie otwarto nowy campus przy ul. Akademicka 1. W swoim przemówieniu przypomniał, że  30 września 2013 roku uczelnia po raz pierwszy uzyskała kategorię naukową. W czerwcu 2018 roku kategorię naukową osiągnął Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, a w 2022 roku uczelnia otrzymała kategorię naukową B+ w dziedzinie nauki prawne co dało uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego oraz status Akademii. W 2023 roku uczelnia  zawodowa Akademia Nauk Stosowanych przeobraziła się w Akademię Łomżyńską 

Przez 20 lat uczelnia pozyskała ponad 120 milionów złotych m.in. z funduszy europejskich, przybyło jej 32 doktorów, 20 doktorów habilitowanych, 5 profesorów belwederskich. Na 4 wydziałach prowadzonych jest 17 kierunków, na których studiuje około 2 tys. studentów. Grono absolwentów liczy prawie 9 tysięcy osób robiących kariery nie tylko w Łomży i okolicy, ale w Polsce i poza jej granicami. 

W związku z 20-leciem Uczelnia wyszła z inicjatywą utworzenia społecznego komitetu fundacji „ławeczki Profesora Kazimierza Pieńkowskiego”, która stanęłaby na terenie uczelnianego campusu. To „symboliczny gest oddania pamięci założycielowi uczelni, który wyznaczył kierunek rozwoju i pomógł uwierzyć nam, że Łomża może być miastem akademickim” - podkreślał rektor zapraszając instytucje i osoby prywatne do uczczenia profesora. 

Podczas jubileuszowej gali władze uczelni wręczyły statuetki Przyjaciel Akademii Łomżyńskiej, które trafiły do przedstawicieli świata gospodarki i biznesu, współpracujących z uczelnią na bardzo wielu poziomach: badawczo-rozwojowym, konsultowania programów studiów, ale także mecenatu, którym obejmowane są liczne, bardzo bardzo uczelniane konkursy, a także studenckie wydarzenia. Uhonorowania nimi zostali prezesi firmy Novum: Przemysław Balewski i Zbigniew Forenc; prezes firmy Phoenix Systems Paweł Pisarczyk; prezesa Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej OSM Piątnica Zbigniew Kalinowski, a także prezes EDPOL Food & Innovation Wojciech Dąbrowski. 

Władze uczelni wręczyły także nagrody akademikom, którzy w roku akademickim 2023 opublikowali najwięcej prac  o wysokim wskaźniku naukowej siły. Najlepsi w tej kategorii byli: 

Nagrody I stopnia: dr hab. Sylwia Jaskuła Korporowicz WNSH, dr hab. Cecylia Sadowska-Snarska WNSH, dr hab. Ostrowska Anna, prof. AŁ WPA, dr Ewa Jakubiak WPA, dr Katarzyna Jurewicz-Bakun WPA, dr Magdalena Taraszkiewicz WPA, dr Łukasz Buczkowski WPA, dr inż. Ewa Piotrowska WNIT, dr inż. Rafał Melnik WNIT, dr inż. Tomasz Kuźmierowski WNIT, prof. dr. Hab. Jan Górski WNZ, dr Jankowska Beata WNZ, dr Monika Gałczyk WNZ, dr Anna Zalewska WNZ, dr Ewa Waldzińska WNZ, dr Tomasz Waldziński WNZ, doktorantka Aleksandra Durzyńska.

Nagrody II stopnia: dr hab. Krystyna Leszczewska WNSH, dr Dariusz Perło WNSH, dr Joanna Chilińska WNZ.

Nagrody III stopnia: dr hab. Krzysztof Sychowicz WNSH, dr Edyta Lichomska-Milewska WNSH, dr Tadeusz Kowalewski WNSH, dr Mariusz Chrzanowski WPA.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę