Gruszki królowej Bony Iwony Wykowskiej
Iwona Wykowska została wyróżniona w etapie wojewódzkim ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo–Smaki Regionów” w Tykocinie. Konkursowa komisja doceniła w podkategorii przetworów owocowych jej smakowite gruszki królowej Bony z szafranem. Właścicielka gospodarstwa ogrodniczo-sadowniczego podkreśla, że zostały one przygotowane z własnych owoców w hołdzie dziadkom, założycielom rodzinnych sadów, a nazwę zainspirowała lokalna legenda o królowej Bonie.
W dobie przetwarzanej i wytwarzanej na masową skalę żywności konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo–Smaki Regionów” ma za zadanie prezentowanie i promowanie tradycyjnych wyrobów, potraw, przetworów oraz produktów lokalnych i regionalnych. Są one nie tylko smaczne, ale też zdrowe, bazując na tradycyjnych recepturach i składnikach.
W tegorocznej odsłonie konkursu komisja pod kierunkiem Izabelli Byszewskiej, prezes zarządu Polskiej Izby Produktu Lokalnego i Regionalnego, oceniała różne i liczne produkty, pogrupowane w czterech głównych kategoriach. Wśród produktów regionalnych pochodzenia roślinnego i w podkategorii przetworów owocowych, doceniono tylko dwa.
Zwyciężyła Helena Datczuk z powiatu siemiatyckiego, która przygotowała rajską marmoladę.
Wyróżniono zaś Iwonę Wykowską z Łomży (RHD Gospodarstwo Ogrodniczo-Sadownicze) za gruszki królowej Bony z szafranem. Jak podkreśla laureatka jest producentem pierwotnym, dostawcą bezpośrednim oraz przedsiębiorcą. Do tego filologiem angielskim, metodykiem nauczania języków obcych i nauczycielem akademickim Uczelni Jańskiego w Łomży, Warszawie i Krakowie. Z powodzeniem łączy te różne dziedziny, w obu odnosząc sukcesy.
Stworzyła markę „Owocowa1.pl”, od adresu rodzinnej firmy, a data 1977 w logo marki nawiązuje do roku zasadzenia blisko 40 hektarów sadu przez jej ojca Waldemara Wykowskiego. Dzięki temu seria autorskich produktów „Owocowa1.pl” jest przygotowywana na bazie owoców z własnego gospodarstwa ogrodniczo-sadowniczego, co daje gwarancję ich najwyższej jakości. Te użyte w recepturze wyróżnionych gruszek królowej Bony z szafranem również pochodzą z tego sadu, konkretnie z 40-letnich grusz. To odmiana Red Faworytka, zwana też Czerwoną Klapsą, uprawiana w Polsce już od XIX wieku. Nazwa nowego produktu została zainspirowana Górą Królowej Bony w Starej Łomży, nieopodal której Iwona Wykowska się wychowywała, lokalną legendą o przybyłej z Włoch małżonce Zygmunta I Starego oraz przyprawami na jego dworze używanymi, w tym szafranem, znanym w Polsce już w początkach XIV wieku. Gruszki z szafranem o lokalno-historycznych konotacjach mają też dla autorki szczególną wymowę, stworzyła je bowiem w hołdzie dziadkom, Irenie i Zenonowi Wykowskim, założycielom sadów przy wojewódzkiej drodze krajowej nr 63.
Co ważne to nie jedyny lokalny produkt tradycyjny w ofercie firmy Iwony Wykowskiej, prezentowany ostatnio publicznie i doceniany na różnego rodzaju imprezach.
- W konkursie wystąpiłam z dwoma produktami, to jest lemoniadą z kwiatów czarnego bzu (w kategorii napoje bezalkoholowe pochodzenia roślinnego), przygotowaną z własnego syropu, z własnoręcznie zbieranych na polach, w okolicach sadu, kwiatów czarnego bzu oraz gruszkami królowej Bony z szafranem - mówi Iwona Wykowska. - Gruszki królowej Bony oraz domowy syrop z kwiatu czarnego bzu cieszyły się uznaniem również w ubiegłą niedzielę na Miodobraniu w Wykrocie, obok powideł śliwkowych z szafranem oraz fruzeliny z czereśni. Klienci doceniali naturalny skład moich przetworów i pochodzenie produktów. Wkrótce te i inne produkty będą dostępne również w sieci.
Poza rozwinięciem tej działalności Iwonie Wykowskiej marzy się też coś innego: otwarcie w rodzinnym sadzie Wykowskich własnej restauracji, w której będzie mogła serwować gruszki królowej Bony z szafranem jako samodzielny, wykwintny deser.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Iwona Wykowska