Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 19 maja 2024 napisz DONOS@

Jak i od czego zacząć pracę w służbie więziennej?

Wśród obszarów zawodowych, które są wymagające i odpowiedzialne z pewnością można wymienić pracę w więziennictwie. Osoby, które planują karierę w służbie więziennej, nie tylko muszą odznaczać się określonymi kwalifikacjami, ale też cechami osobowościowymi. Sprawowanie nadzoru nad osadzonymi wymaga odpowiednich warunków fizycznych i silnej psychiki. Jak zostać strażnikiem? Kto może pracować w tym zawodzie?

Jak zostać strażnikiem? Jakie kwalifikacje należy mieć?

Żeby rozpocząć karierę w więziennictwie, należy przejść wieloetapową rekrutację. Po pierwsze trzeba złożyć podanie o przyjęcie do służby więziennej. Wskazówki dotyczące tego, co powinien zawierać dokument, dostępne są tutaj: https://www.gowork.pl/poradnik/17/cv-i-list-motywacyjny/jak-napisac-podanie-o-przyjecie-do-sluzby-wieziennej-wzor-do-pobrania/. Kandydat, który chce zostać zakwalifikowany, musi mieć obywatelstwo polskie, być niekarany, mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej, korzystać z pełni praw publicznych, dać rękojmię prawidłowego wykonywania zadań i zachowania tajemnicy stosownie z regulaminami, a także mieć co najmniej wykształcenie średnie.

Przyszli strażnicy muszą pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną, podczas której oceniane są ich społeczne i personalne kompetencje. Osoby, które chcą podjąć pracę w więziennictwie, zdają również test wiedzy obejmujący zakres funkcjonowania władzy publicznej oraz bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Testowani są także pod kątem sprawności fizycznej.

Jeżeli uzyskana punktacja pozwoli przejść do następnego etapu, kandydat musi stawić się na komisję lekarską MSWiA w celu zbadania zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby więziennej.

Zdjęcie 2.jpg

Czym zajmuje się strażnik więzienny?

Rozpoczynając karierę w służbie więziennej, należy zgłosić się na adaptację do jednego z ośrodków szkolenia. Przyszli pracownicy zdobywają potrzebne informacje i umiejętności potrzebne do pracy z osadzonymi. Odbywają kurs przygotowawczy i praktyki zawodowe.

Zostając strażnikiem więziennym, wykonuje się działania, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa, porządku i nadzoru nad więźniami. Pracownicy więziennictwa mają wpływ resocjalizacyjny na osadzonych przez organizowanie im pracy umożliwiającej nabycie kwalifikacji, a także nauki, zajęć sportowych i kulturalnych. Dbają o to, by więźniowie byli odpowiednio zabezpieczeni i izolowani od społeczeństwa. Muszą zapewniać im humanitarne warunki bytowe, a także dbać o zapewnienie opieki zdrowotnej osadzonym.

Strażnicy są przygotowani do tego, by szybko reagować na sytuacje awaryjne, rozwiązywać konflikty, interweniować w razie kryzysów. Monitorując systemy bezpieczeństwa, przeprowadzając inspekcje cel, egzekwują przestrzeganie regulaminu więziennego. Są także zobowiązani do prowadzenia dokumentacji, m.in. ewidencji osobistej, informacji zdrowotnych czy też raportów na temat poszczególnych więźniów.

Jakie cechy powinien mieć strażnik więzienny?

Praca w więziennictwie wymaga nie tylko solidnej wiedzy z zakresu prawa i procedur więziennych, ale także umiejętności interpersonalnych, empatii, asertywności, oraz zdolności do skutecznego zarządzania sytuacjami konfliktowymi. To zajęcie dla osób odpornych psychicznie, opanowanych, które potrafią radzić sobie ze stresem. Osadzeni bywają nieprzewidywalni, można spotkać się z agresją z ich strony, dlatego ważna jest samokontrola i spokój w działaniu, a przy tym zdecydowanie i zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Osoby, które robią karierę w służbie więziennej, muszą też mieć duże poczucie sprawiedliwości i uczciwości.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę