Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Zamiast spać sieją zniszczenie

Zamiast spać sieją zniszczenie – mowa o bobrach, dla którym tegoroczna zima jest za ciepła na sen. Zwierzęta w normalnych warunkach zimy powinny spędzać schowane głęboko w norach, ale teraz zamiast się tam wylegiwać żerują siejąc zniszczenie w dobytku okolicznych gospodarzy. Józef Staniaszek dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku podkreśla, że spowodowane przez bobry straty są coraz wyższe. W ubiegłym roku wojewoda podlaski z tytułu odszkodowań za straty spowodowane przez te zwierzęta wypłacił 650 tys zło. W tym roku kwota ta już przekroczyła 800 tys zł.


Jak dodaje Staniaszek póki co wypłata odszkodowań to jedyny pomysł na rozwiązanie coraz większego bobrowego problemu. Z opracowań wykonanych na zlecenia urzędu wojewódzkiego wynika, że aby strat ograniczyć w województwie podlaskim rokrocznie należałoby uśmiercać około 10% populacji tych ssaków. Niestety jest to nierealne. Po pierwsze dlatego, że bobry są pod całkowitą ochroną, a po drugie dlatego, że zwierzęta te jest bardzo trudno upolować. Mimo wydawanych kilkudziesięciu zgód na ostrzał ssaków myśliwi w tym roku zastrzelili zaledwie kila osobników. 

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę