Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Piją, upijają się, zażywają narkotyki

Wśród dzisiejszych 15-16-latków nie pije alkoholu tylko 24% uczniów. Dla porównania prawie połowa dzisiejszych dorosłych mieszkańców Łomży podaje, że nie znało smaku alkoholu przed 18-tym rokiem życia. Uczniowie nie tylko piją, ale i upijają się. Pijany już był co jedenasty uczeń klasy szóstej szkoły podstawowej, 43% uczniów klasy III gimnazjum i prawie 2/3 uczniów szkół pogimnazjalnych – wynika z badań przeprowadzonych w łomżyńskich szkołach.

Diagnoza problemów uzależnień i innych zagrożeń społecznych dla Łomża została opracowana w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2007 rok  Dokument potwierdza tezę o wzroście zachowań ryzykownych wśród młodzieży. Młodzi dziś wcześniej i więcej piją niż to było przed 20 – 30 laty. Co gorsza picie przestaje być sporadycznym wyskokiem, a staje się obyczajem. Czterech na dziesięciu 15-latków piło alkohol w ciągu ostatniego miesiąca. To samo dotyczy ponad połowy uczniów szkół pogimnazjalnych.
Najczęściej spożywanym przez młodzież napojem alkoholowym jest piwo. Towarzyszy temu często fałszywe i szkodliwe przekonanie, że alkohol w piwie jest mniej groźny niż wódce.
Niepokojąco wygląda także analiza motywów picia – alarmują autorzy raportu. Wielu młodych ludzi sięga po alkohol już nawet nie po to, aby się zabawić czy rozerwać, lecz traktując picie jako lekarstwo na problemy i smutki. Skraca to drogę do uzależnienia, nie daje bowiem możliwości realnego zmierzenia się z problemami.

Alkoholizm to jednak nie jedyny problem uczniów w Łomży. Młodzi sięgają także po narkotyki. Z tych samych badań wynika, że choć narkotyzowanie się nie jest przez uczniów Łomży postrzegane jako zjawisko powszechne, to jednak co szósty uczeń III klasy gimnazjum i 12% uczniów II klasy szkoły pogimnazjalnej przyznaje się do kontaktów ze środkami odurzającymi.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę