Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@

NIK zajmie się „zmową drogowców”?

Prezydent Łomży wystąpił do Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w firmach drogowych z regionu. O skierowanie sprawy do NIK, ale także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego wystąpił radny Zbigniew Lipski, który w interpelacji napisał, że: „Należy domniemywać, że istnieje między nimi nie pisany „układ - porozumienie - zmowa”, że nie będą sobie wzajemnie „przeszkadzały”. Zdaniem prezydenta Brzezińskiego dla zbadania sprawy czy faktycznie tak jest wystarczy sam NIK.

Z interpelacją w sprawie wystąpienia do NIK, UOKiK oraz CBA o kontrolę w firmach województwa podlaskiego prowadzących działalność w zakresie produkcji i dystrybucji mas bitumicznych radny Lipski wystąpił na sesji 30 sierpnia. Uzasadniał wówczas:
„W ostatnich 3 latach w zastraszającym tempie wzrosły ceny wykonawstwa robót drogowych w mieście Łomży. Moim zdaniem spowodowane jest tym, że na miejscowym rynku funkcjonuje w zasadzie tylko jedna firma, która praktycznie dyktuje warunki inwestorowi. Niezrozumiałym jest dla mnie fakt dlaczego do przetargów nie przystępują firmy o tym samym profilu działalności z Zambrowa, Pisza, Ostrołęki, Ełku czy też Grajewa lub Wysokiego Mazowieckiego, które w latach ubiegłych bardzo chętnie świadczyły usługi na łomżyńskim rynku.
Należy domniemywać, że istnieje miedzy nimi nie pisany „układ - porozumienie - zmowa", że nie będą sobie wzajemnie „przeszkadzały”. Sytuacja tak bezsprzecznie sprzyja drenowaniu pieniędzy z budżetu miasta - pieniędzy podatników. W wielu przypadkach ceny wykonawcy znacznie przekraczają kosztorysy inwestorskie. Są absurdalne i nie adekwatne do wielkości oferowanego przez inwestora zakresu robót.” – napisał radny Lipski w interpelacji.
Prezydent Brzeziński choć przyznaje, że faktycznie w Łomży większość inwestycji drogowych od kilku lat wykonuje jedna firma – Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunikacyjnego w Łomży -  podkreśla, że „trudno powiedzieć czy to jest wynik zmowy”. Niemniej aby sprawę wyjaśnić interpelację radnego Lipskiego przesłał do NIK. Dopytywany czemu tylko do NIK, a nie jak chciał radny także do UOKiK i CBA – prezydent odpowiadał, że w jego ocenie aby wyśledzić ewentualną zmowę wystarczy sama Najwyższa Izba Kontroli.    

Prezes BPK Adam Piaścik podkreśla, że o żadnej zmowie firm mowy być nie może. O interpelacji radnego Lipskiego i wysłaniu sprawy do NIK dowiedział się od nas. Nie ukrywał zaskoczenia. Oficjalnie nie chce sporawy jednak komentować twierdząc, że poczeka na wyniki kontroli NIK-u.

PBK Łomża to największa firma drogowa w regionie. Rocznie przerabia inwestycji za około 20 mln zł. W mieście Łomża od 2004 roku zrealizowała inwestycji drogowych za około 25 mln zł.      

cz
wt, 03 października 2006 14:17
Data ostatniej edycji: wt, 03 października 2006 15:12:06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę