Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
Sprawa "łąk wiźnieńskich"

Sądzenie tradycji: sprawa łąk wiźnieńskich

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku miał zdecydować, czy łąki wrócą do rolników. Sędzia uznał że sprawa będzie jednak jeszcze raz rozpatrzona. Rolnicy ubiegają się o zwrot łąk od początku lat 90. Wówczas na gruntach wokół Wizny i Grądów Woniecka utworzono kombinat rolny Wizna. Tradycja posiadania łąk sięga aż czasów książąt Mazowieckich. Bo Wizna była w ich władaniu. Tak było od XVI wieku

Historyczne wywody nie przekonały starosty zambrowskiego, który odmówił uznania łąk za własność wspólnoty.WSA uznał tym czasem, że skargę na decyzję starosty powinno rozpatrzyć SKO, a nie wojewoda.

Sprawa znów się przeciągnie ale może jest szansa na wygraną.

Ziemie dzierżawi Agencja Nieruchomości Rolnych za niemałe pieniądze. A my tylko jeździmy po sądach tracimy czas i nerwy żeby w gminie ktoś się pomylił, to rozumiem. Ale wojewoda ma sztab prawników!!  

Łąki wiźnieńskie to ponad 600 ha. gruntów które w latach 60-tych zostały włączone do tworzonego wówczas kombinatu rolnego Wizna w pobliskich Grądach Woniecko. Od początku lat 90-tych rolnicy ubiegają się o ich zwrot. Nie mają dokumentów, potwierdzających ich własność. Artykuł powstał w oparciu na materiałach z Gazety Współczesnej

Foto: Wyjazd
Foto: Oczekiwanie na rozprawę
Foto: Wywiad Wójta p. Jana Olszewskiego z reporterem radia Białystok
Foto: Wywiad p. Jacka Piorunka z reporterem radia Białystok
Foto: Rolnicy na sali rozpraw
Foto: Wypowiedź Wójta p. Jacka Olszewskiego na sali rozpraw
Foto: Ogłoszenie werdyktu sędziowskiego
Parzych Urszula
cz, 31 sierpnia 2006 13:16
Data ostatniej edycji: cz, 07 września 2006 12:14:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę