Brakuje chętnych na bezpłatne badania profilaktyczne
W regionie można za darmo wykonać m.in. mammografię, cytologię czy spirometrię, chętnych jednak ja na lekarstwo. Powodem jest brak świadomości społeczeństwa, że profilaktyka może przedłużyć życie – oceniają specjaliści. Niespełna 200-stu pacjentów zgłosiło się w tym roku na badania układu krążenia do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży.
Program profilaktyczny – rak piersi – realizuje m.in. Szpital Wojewódzki w Łomży. Na mammografię mogą zgłaszać się panie w wieku od 50 do 69 lat. Jest też program dla młodszych kobiet – panie w wieku od 25 do 60 lat mogą wykonać cytologię – czyli badanie w kierunku raka szyjki macicy. Badania są bezpłatne, a ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O tym, ja ważne są one dla kobiet – mówi Hanna Waniewska z NFZ.
W regionie można wykonać także spirometrię – czyli badanie w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wykonują je zakłady opieki zdrowotnej w Zbójnej, Grajewie, Zambrowie. Szumowie i szpital w Wysokiem Mazowieckiem. Natomiast szpitale w Łomży i Kolnie realizują programy profilaktyczne, które mają pomóc zdiagnozować gruźlicę. Tu również limity nie zostały przekroczone. Zdaniem Hanny Majewskiej ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Polacy nie myślą o profilaktyce i zbyt późno zgłaszają się do lekarza.
Wszelkie informacje na temat bezpłatnych badań można znaleźć w zakładach opieki zdrowotnej, w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz w internecie na stronie www.nfz-bialystok.pl