Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Brakuje chętnych na bezpłatne badania profilaktyczne

W regionie można za darmo wykonać m.in. mammografię, cytologię czy spirometrię, chętnych jednak ja na lekarstwo. Powodem jest brak świadomości społeczeństwa, że profilaktyka może przedłużyć życie – oceniają specjaliści. Niespełna 200-stu pacjentów zgłosiło się w tym roku na badania układu krążenia do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Łomży.

Takich badań można zrobić około pół tysiąca więcej, jednak chętnych brakuje – mówi dyrektor ZPOZ, Stanisław Studencki.

Program profilaktyczny – rak piersi – realizuje m.in. Szpital Wojewódzki w Łomży. Na mammografię mogą zgłaszać się panie w wieku od 50 do 69 lat. Jest też program dla młodszych kobiet – panie w wieku od 25 do 60 lat mogą wykonać cytologię – czyli badanie w kierunku raka szyjki macicy. Badania są bezpłatne, a ich wykonanie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O tym, ja ważne są one dla kobiet – mówi Hanna Waniewska z NFZ.

W regionie można wykonać także spirometrię – czyli badanie w kierunku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, wykonują je zakłady opieki zdrowotnej w Zbójnej, Grajewie, Zambrowie. Szumowie i szpital w Wysokiem Mazowieckiem. Natomiast szpitale w Łomży i Kolnie realizują programy profilaktyczne, które mają pomóc zdiagnozować gruźlicę. Tu również limity nie zostały przekroczone. Zdaniem Hanny Majewskiej ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, Polacy nie myślą o profilaktyce i zbyt późno zgłaszają się do lekarza.

Wszelkie informacje na temat bezpłatnych badań można znaleźć w zakładach opieki zdrowotnej, w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz w internecie na stronie www.nfz-bialystok.pl

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę