Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów w Podlaskiem

Ponad 17 milionów złotych nie wykorzystanych w ub. roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia i zwróconych potem do centrali Funduszu, wróci na Podlasie. Chodzi o pieniądze, które miały być wydane na różne świadczenia zdrowotne. W ten sposób w tym roku będzie więcej pieniędzy na leczenie pacjentów. M.in na zabiegi, specjalistykę, profilaktykę, refundację leków, i zaopatrzenie ortopedyczne. Jak powiedziała Radiu Białystok rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Renata Furman, w skali całego kraju NFZ nie wykorzystały w ub. roku 300 milionów złotych. Żeby pieniądze mogły z powrotem wrócić do regionów, musi się odbyć zmiana planu finansowego NFZ. Do tego potrzebna jest jeszcze zgoda ministra finansów, i ministra zdrowia. Formalności powinny zakończyć się w najbliższych tygodniach.

O pieniądzach nie wykorzystanych w ub. roku przez NFZ w Białymstoku, głośno zrobiło się w marcu. Media donosiły, że można było wydać na leczenie o 17 milionów złotych więcej, ale NFZ celowo ograniczał wydatki i pieniądze przepadły. Fundusz zaprzeczał. Dyrekcja NFZ przyznała, że w planie finansowym na 2005 rok pozostała nadwyżka, ale pieniędzy tych nie dało się wydać. Główny powód jest taki, że pojawiły się one pod koniec roku i nie starczyło czasu na ich wykorzystanie. Problem polega na tym, że Fundusz płaci za wykonane świadczenia, a nie za deklaracje. Przyczyny takiej sytuacji bywają bardzo różne. Pacjenci zapisują się do kilku lekarzy i widnieją w kilku kolejkach, czasami leczą się w innych regionach lub w ogóle rezygnują z zabiegów. Bywa też i tak, że w szpitalach brakuje personelu lub trzeba długo czekać na zakup środków medycznych. Aby tzw. oszczędnościom zapobiec, w tym roku prezez NFZ zdecydował o szybszym przekazywaniu pieniędzy do regionów. Dzięki temu w listopadzie czy grudniu nie trzeba będzie się głowić jak wydać dodatkowe miliony.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę