Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

piątek 14.05.2004

Gazeta Współczesna - Minister łaskawszy Gazeta Współczesna - Wyjazd pod oknami Kurier Poranny - Z maturą od Bieruta do Balcerowicza

Gazeta Współczesna - Minister łaskawszy
Minister kultury Waldemar Dąbrowski nie będzie przeciwny przyznawaniu dotacji powiatowym placówkom kultury na tzw. zadania bieżące – wynika z jego odpowiedzi na interpelację w tej sprawie, złożoną przez posła Mieczysława Czerniawskiego. Nie wiadomo jednak nadal, kiedy dotacje dotrą do zainteresowanych.
Los tzw. rezerwy kulturalnej, zapisanej w budżecie państwa na rok 2004, placówki kultury śledzą z niepokojem od początku roku. Minister Dąbrowski dotychczas był zwolennikiem przeznaczania jej tylko na wspieranie najbardziej wartościowych pomysłów i inicjatyw kulturalnych. Oznaczałoby to katastrofę dla wielu placówek powiatowych, które od 1999 r. utrzymywały się dzięki finansowaniu z tego źródła.
W Łomży są to placówki, przejęte przez powiat grodzki i ziemski od zlikwidowanego województwa, czyli prawie wszystkie, za wyjątkiem Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych. Ich dyrektorzy, wspierani przez oba samorządy, od początku roku dają wyraz swojemu niepokojowi w pismach, wysyłanych do ministerstwa.
więcej: Gazeta Współczesna - Minister łaskawszy

Gazeta Współczesna - Wyjazd pod oknami
Halina Drożyner, właścicielka posesji, sąsiadującej z gmachem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, jest załamana perspektywą zmiany układu komunikacyjnego obok swojego domu. Uważa, że połączenie wylotu ulicy z wyjazdem z parkingu, będzie zabójczym sąsiedztwem.
Obok gmachu PUW trwają już roboty drogowe. Jak poinformował wiceprezydent Łomży Marcin Sroczyński, jest to dokończenie – wstrzymanej w ub. roku z powodu skarg Haliny Drożyner – budowy ul. Nowej, połączone z przebudową wyjazdu z parkingu PUW na Szosę Zambrowską.
– Ruch pojazdów w tym rejonie wymagał pilnego uporządkowania. Zaprojektowane rozwiązania poprawią bezpieczeństwo i płynność ruchu na Szosie Zambrowskiej oraz w najbliższym rejonie.
Dla pani Haliny to tragedia. Dotychczas funkcjonujący wjazd i wyjazd z parkingu PUW na Szosą Zambrowską został przesunięty o kilkadziesiąt metrów; przypisano tę funkcję wylotowi ul. Nowej na Szosę Zambrowską. Budowany obecnie wylot uliczki znajduje się tuż przed domkiem jednorodzinnym, w którym zamieszkuje kobieta.
więcej: Gazeta Współczesna - Wyjazd pod oknami

Kurier Poranny - Z maturą od Bieruta do Balcerowicza
Żegnamy starą maturę. W przyszłym roku egzaminy będą już zupełnie inne. Przede wszystkim takie same w całej Polsce, a więc bardziej obiektywne, porównywalne, a sama matura stanie się przepustką na studia. Ale i w minionych latach nie brakowało dyskusji nad maturą. Jaka była, jak się zmieniała matura przez dziesięciolecia?
Po wojnie w zrujnowanym kraju edukacja młodego pokolenia była dla władz priorytetem. Jednak pod pełną kontrolą i zgodnie z jedynie słuszną linią partii. Matura stała się sprawą wagi państwowej. Nad jej przebiegiem czuwali przedstawiciele komitetów partii i ZMP. Wytyczne mówiły, że egzamin ma sprawdzić „umiejętności wiązania teorii z praktyką oraz stopnia dojrzałości politycznej i społecznej do spełnienia obowiązków obywatela Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
więcej: Kurier Poranny - Z maturą od Bieruta do Balcerowicza

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę