Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Uwaga na kleszcze!

24 przypadki chorób odkleszczowych odnotował od początku roku łomżyński sanepid. W roku ubiegłym tych przypadków było zaledwie 9. Sanepid alarmuje - liczba zachorowań na boleriozę i kleszczowe zapalenie mózgu z roku na rok jest coraz większa.

Narażony na zachorowanie jest każdy. Jednak grupę największego ryzyka stanowią ludzie, którzy przebywają w lesie – a więc leśnicy, rolnicy, turyści a także przebywające na wakacjach dzieci. Dlatego łomżyński sanepid radzi, aby się przed ukąszeniami kleszczy bronić. Podczas wizyty w lesie ważny jest odpowiedni strój - długie rękawy, nogawki, pełne obuwie, czapka z daszkiem. Warto mieć przy sobie środki odstraszające komary i kleszcze – aerozole, maści i sztyfty. Po przyjściu z lasu warto dokładnie obejrzeć swoje ciało. Sanepid zaleca też szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Jak mówi przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć” - ukąszenie kleszcza może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Silne bóle ramion, krzyża, kręgosłupa, głowy, wysoka temperatura a nawet bezwładność kończyn - tym może skończyć się spotkanie z kleszczem.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę