Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Tu w Polsce żyją najdłużej

Jeśli jesteś kobietą, to najłatwiej dożyjesz sędziwego wieku w województwie podlaskim. Panom najlepiej służy klimat Małopolski. Średnią długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce wyliczyli specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego, a ich obliczenia przedstawił dziennik „Metro”.

W Podlaskiem, gdzie średnia długość życia mężczyzny wynosi 71 lat, a kobiet aż 80,4 (najdłużej w Polsce- przyp. red.), twierdzą, że to dzięki wyższemu poziomowi edukacji. Bo jak wiadomo, im mieszkańcy lepiej wykształceni, tym dłużej żyją.
- Jeszcze w 1997 roku mieszkańcy naszego regionu znajdowali się pod względem długości życia na tym samym miejscu co mieszkańcy Śląska. Zastanawiałem się, dlaczego, i doszedłem do wniosku, że ważniejsze od środowiska są higieniczny tryb życia i poziom wykształcenia. W ciągu paru lat przybyło wyższych uczelni i od razu widać tego efekty - twierdzi Krzysztof Teodoruk, dyrektor szpitala w Białymstoku.
Mieszkańcy Podlasia podają jeszcze jeden powód swojej długowieczności. To specjalność regionu, czyli kartacz - duża pyza ziemniaczana nadziewana mięsem. - To prawdziwy przysmak. Co jakiś czas urządzamy mistrzostwa w ich gotowaniu i świetnie się przy tym bawimy. Poza tym jak się zje takiego kartacza, to człowiek czuje się silny i najedzony - śmieje się Rafał, student z Białegostoku.


   zobacz też: METRO: Polskie krainy długowieczności
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę