Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rok temu czwarta, dziś jedenasta

Główne zdjęcie
Ranking miast na prawach powiatów

Łomża jest najlepsza spośród dużych miast północno-wschodniej Polski. W rankingu miast na prawach powiatów przygotowanym przez dziennik Rzeczpospolita Łomża zajęła 11. miejsce. Za nami na 13 pozycji są Suwałki, a na 20. Olsztyn, a Białegostoku i Ostrołęki w ogóle w rankingu nie ma. Dodajmy że Łomża choć najlepsza w regionie, spadła w porównaniu z ubiegłoroczną klasyfikacją aż o 7 miejsc.

„W rankingu - podobnie jak przed rokiem - chcieliśmy uhonorować te samorządy, które najbardziej dbają o rozwój i podniesienie jakości życia przy jednoczesnym zachowaniu reguł odpowiedzialności i bezpieczeństwa finansowego” - pisze Rzeczpospolita o rankingu.
W pierwszym etapie wzięliśmy pod uwagę dane pochodzące z Ministerstwa Finansów.  Punktowano m.in. dynamikę wzrostu wydatków majątkowych w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2002 – 2005, wartość środków unijnych w przeliczeniu na mieszkańca, które w 2004 i 2005 roku wpłynęły na rachunek budżetu gminy/miasta i zadłużenie samorządu w stosunku do dochodów. Po zakończeniu pierwszego etapu opracowano listą 450 samorządów, których finanse najlepiej odpowiadały przyjętym przez kapitułę kryteriom. W tym gronie znalazło się 50 miast na prawach powiatu, 200 pozostałych miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 200 gmin wiejskich. Rozesłano do nich ankiety, a zawarte w nich pytania miały pomóc w ostatecznym wyborze najlepszych. Łącznie w pierwszym i drugim etapie samorząd mógł uzyskać maksymalnie 100 pkt.
Łomża zdobyła ich w tym roku 58 wobec 61,1 pkt. w roku ubiegłym. Trzy punkty mniej zaowocowało znacznie większym spadkiem w tabeli. Łomża znalazła się bowiem w tegorocznym rankingu dopiero na 11 miejscu, a rok temu zajmowała czwarte miejsce.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę