Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@
źróło: radionadzieja.pl

Trwają Dni Kultury Kurpiowskiej.

Występy kapel, pokazy twórców ludowych i konkursy dla publiczności rozpoczęły XIII Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie. Dziś drugi dzień ludowej imprezy.

Dni Kultury Kurpiowskiej w Skansenie w Nowogrodzie skupiają wszystkich, którzy kochają i cenią kurpiowską tradycję. Pierwszy dzień rozpoczęło popołudnie ze sztuką ludową. Można było zobaczyć pracę kowala, garncarza czy tkaczki. Kurpiowskie wycinanki pokazywała Czesława Kaczyńska ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział w Ostrołęce. Przybyli do Nowogrodu mogli zobaczyć też jak wygląda obróbka bursztynu, którą prezentował znany na Kurpiach twórca Zdzisław Bziukiewicz.

Od 10 lat produkcją miodu zajmuje się Jacek Tudela. Absolwent technikum pszczelarstwa wyjaśnił nam, jaki miód na jakie schorzenia jest najlepszy. "Akacja polecana dla dzieci, miód lipowy na przeziębienie, zatoki, oskrzela, natomiast miody spadziowe poprawiają przemianę materii, wspierają leczenie gruźlicy, astmy, zapalenia, płuc - miód spadziowy ma wysoką aktywność antybiotyczną" - mówił pszczelarz.

Na przybyłych do Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie czekały wczoraj konkursy na najładniejszą wycinankę, najprzydatniejszy dzbanuszek, najmocniejszy gwóźdź i najlepiej zaśpiewaną piosenkę kurpiowską.

Dziś kolejny dzień ludowych atrakcji. W programie Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kurpiowskich oraz pozakonkursowe występy zespołów pieśni i tańca. Gościnnie na scenie w nowogrodzkim skansenie wystąpi zespół „Turnioki” z Podhala. Na przybyłych czekał będzie także kiermasz sztuki ludowej. XIII Dni Kultury Kurpiowskiej zorganizował Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży. Impreza potrwa do godz. 20-00.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę