Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Informacja o Czerwcowym Konkursie Jednego Wiersza – Łomża 2006

W pierwszym etapie konkursu, obejmującym nadsyłanie pod adresem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w terminie do 20 maja 2006 r. własnych, niepublikowanych utworów poetyckich, 104 osoby nadesłały 111 utworów.

Wśród autorów wierszy były 84 panie i 20 panów w różnym wieku. Najmłodszy autor miał 11 lat, a najstarszy 87 lat. Uczestnicy konkursu pochodzili z 37 miejscowości woj. podlaskiego, m.in. w konkursie uczestniczyło 18 łomżan, 5 osób z Piątnicy, po 4 z Augustowa i Zambrowa, po 2 osoby z Hajnówki i Suwałk. Jeden wiersz nadesłany został z Krakowa.

Jury w składzie: ks. dr Jerzy Sikora (poeta, krytyk literacki, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i KUL) - przewodniczący, Wiesława Czartoryska (z-ca red. naczelnego Oficyny Wydawniczej Stopka) i Elżbieta Michalska (poetka), po zapoznaniu się ze zgłoszonymi utworami wytypowało do finału 18 utworów:

Bezsenność – godło Limba

Błękitna toń - godło Azalia

Deszczyk - godło Łzawa Angela

Dłonie – godło Logos

Hance Bielickiej – godło Klaudiusz

Kary ogierze – godło Nieznajoma

Katedra łomżyńska – godło Bocian

Kruki nad łanem zboża… - godło Malka

Obiad – godło ABC

Podziękowanie – godło Brzydkie kaczątko

Spacer po Mlecznej Drodze – godło Gwiazda

Spowiedź – godło Iga

szalikowcy – godło Wodnik

świat pod stopą – godło wiosna

Upadły anioł – godło Maja Raszko

W Konstancji – godło Podróżnik

Wizyta w Krasnogrudzie – godło Knieja

Współcześnie – godło doDNA

Po otwarciu kopert zawierających dane uczestników okazało się, że autorami wymienionych wierszy są kolejno: Krystyna Gudel (Suchowola), Regina Świtoń (Knyszyn), Anna Korytkowska (Miastkowo), Andrzej Janusz Górski (Suwałki), Janusz Kulesza (Zambrów), Janina Agnieszka Zach (Nowe Kupiski gm. Łomża), Radosław Tyszkiewicz (Czyżew), Marta Anna Dacko-Włodarzewska (Łomża), Alicja Tarczewska (Łomża), Patrycja Korytkowska (Miastkowo), Wanda Kocznur-Baranowska (Łomża), Monika Smakowska (Cydzyn Stary gm. Piątnica), Romuald Sinoff (Łomża), Janina Osewska (Augustów), Marlena Kwiatkowska (Jeziorko gm. Piątnica), Józefa Drozdowska (Augustów), Zofia Piłasiewicz (Augustów), Dominika Nowak-Adamczyk (Kraków).

Ostatecznie do finału zakwalifikowano 17 wierszy. Utworu Współcześnie nie zakwalifikowano ze względów formalnych – konkurs ma zasięg wojewódzki, a autorka wiersza mieszka w Krakowie i nie jest w żaden sposób związana z woj. podlaskim.

Publiczny finał konkursu odbył się 24 czerwca 2006 r. w siedzibie biblioteki w trakcie imprezy Popołudnie poetów. Jurorzy po wysłuchaniu wierszy finalistów postanowili przyznać:

  1. pierwszą nagrodę w wysokości 500 zł, ufundowaną przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych – Monice Smakowskiej za wiersz Spowiedź,

  2. drugą nagrodę w wysokości 400 zł – Marcie Annie Dacko-Włodarzewskiej za wiersz Kruki nad łanem zboża…

Jury przyznało też trzy wyróżnienia w wysokości po 200 zł:

  1. Wandzie Kocznur-Baranowskiej za wiersz Spacer po Mlecznej Drodze,

  2. Janinie Osewskiej za wiersz Świat pod stopą,

  3. Zofii Piłasiewicz za wiersz Wizyta w Krasnogrudzie.

Tradycyjnie przeprowadzono głosowanie publiczności, w wyniku którego Nagrodę Publiczności (zestaw książek i pióro) otrzymała Patrycja Korytkowska za wiersz Podziękowanie.

W przerwie Popołudnia poetów, oczekujący na werdykt jury, finaliści i publiczność wysłuchali koncertu Wiła wianki… w wykonaniu zespołu ludowego Żurawiacy z Gminnego Ośrodka Kultury w Bogutach Piankach.

Krystyna Sobocińska


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę