Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Ks. Zdzisław Peszkowski w Łomży

- Ziemia łomżyńska wydała wspaniałych patriotów, gotowych do poświęceń za ojczyznę – mówił Radiu Nadzieja ks. prał. Zdzisław Peszkowski. Kapelan Rodzin Katyńskich przyjechał do Łomży na uroczystości 588. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.

W południe oficjalnie nadany zostanie ks. Peszkowskiemu tytuł honorowego obywatela miasta. Ks. prał. Zdzisław Peszkowski w programie na antenie Radia Nadzieja mówił, że cieszy się na samą myśl, iż zostanie członkiem społeczności, która jest spadkobierczynią tak wielkiej i chlubnej tradycji tego regionu i ojczyzny. - Ta ziemia, ci ludzie, byli żywą cząstką naszego narodu, niezwykle bojową, gotową na wielką ofiarę – mówił ks. Peszkowski. Podkreślił, że z ziemią łomżyńską jest związany głównie za sprawą swojego przyjaciela, ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Cieszę się, że jestem kanonikiem tej diecezji, bo był ktoś, kto był szczęśliwy, że jest synem łomżyńskiej ziemi – powiedział ks. Zdzisław Peszkowski.
88-letni ksiądz jest jednym z nielicznych polskich oficerów, którzy przeżyli obóz sowiecki założony dla polskich oficerów po agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Niemal wszystkich współwięźniów sowieci zamordowali strzałem w głowę w Katyniu. Po II wojnie światowej ks. Peszkowski przebywał za granicą. Na stałe w Polsce przebywa od 1994 r. Dzięki jego inicjatywie powstał milenijny akt oddana Polski w niewolę Maryi, który został wydrukowany w Kanadzie, ofiarowany ks. Prymasowi Wyszyńskiemu i następnie umieszczony we wszystkich kościołach w Polsce. Uroczystości związane z uhonorowaniem duchownego rozpoczną się w samo południe na Starym Rynku w Łomży. Tam odbędzie się uroczyste sesja Rady Miasta Łomży. Uroczystości 588. rocznicy nadania Łomży praw miejskich poprzedziła Msza św. w katedrze, której przewodniczył bp łomżyński, Stanisław Stefanek.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę