Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 23 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Kleszcze bardzo niebezpieczne

Sanepid potwierdził, że mężczyzna, który w maju trafił do szpitala w Piszu, zmarł na odkleszczowe zapalenie mózgu – jedną z dwóch niebezpieczną chorób przenoszonych przez kleszcze. Choć choroby są dość rzadkie, to u nas występują one znacznie – kilka a nawet kilkanaście razy częściej niż w innych częściach Polski.

W ubiegłym roku w województwie podlaskim były 94 przypadki zachorowania na odkleszczowe zapalenie mózgu. W skali kraju takich zachorowań było 174. Także zachorowań na boreliozę u nas jest znacznie – bo 6 razy więcej niż każdym innym regionie kraju.

- Kleszcze są już praktycznie wszędzie - mówi Artur Wnuk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Białymstoku. - U nas nie trzeba nawet chodzić do lasu... Kleszcze są w środku miast. Są w parkach, na trawnika, i przydomowych ogródkach - mówi.
Na szczęście nie wszystkie kleszcze przenoszą choroby. Ba nawet nie każde ugryzienie chorego kleszcza jest dla ludzi niebezpieczne. Jak podkreśla Artur Wnuk, wystarczy go szybko – w ciągu 24 godzin wyrwać.

Najlepszym zabezpieczeniem od zachorowania na odkleszczowe zapalenie mózgu jest szczepienie ochronne. Trzeba wykonać co najmniej dwa zabiegi w odstępie miesiąc od siebie. Choć powinno się szczepić wczesną wiosną, to Artur Wnuk podkreśla, że ci którzy wybierają się w wakacje na biwak, czy harcerski obóz – jeśli dotychczas się nie zaszczepili powinni to zrobić jak najszybciej.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę