Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Bank Spółdzielczy w Piątnicy , Oddział w Wiźnie

Pierwsza wzmianka o założeniu placówki bankowej w Wiźnie pochodzi z I półrocza 1930r. i zawiera informację o powstaniu Kasy Stefczyka-Spółdzielni z odpowiedzialnością nieograniczoną w Wiźnie.

            Założycielem i Prezesem Zarządu Kasy Stefczyka był nauczyciel z Wizny Władysław Kłosowski , a Przewodniczącym Rady-Bolesław Stankiewicz .Inicjatorami założenia Kasy Stefczyka byli przewarznie rolnicy z Wizny , tacy jak :Walenty Serafiński , Adam Kubrowski,Franciszek Kapelewski ,Bolesław Szczepek ,Wojciech Zawadzki z Kramkowa , Stefan Szamański z Bronowa.

            Kasa Stefczyka działała do II wojny światowej .Początkowo jej działalność była skromna ,ale zawsze pożyteczna-służyła rolnictwu i całemu społeczeństwu.

            Po II wojnie światowej w 1952r. reaktywowano jej działalność pod nazwą Gminna Kasa Spółdzielcza w Wiźnie.

W 1956r. została on zlikwidowana , a obsługę rolników przejęła Kasa Spółdzielcza w Jedwabnem.

            W 1960r. ponownie reaktywowano działalność bankową w Wiźnie pod nazwą Kasa Spółdzielcza w Wiźnie ,której siedzibą było pomieszczenie w prywatnym banku.

Organizatorem i Prezesem Zarządu w tym okresie był pan Tadeusz Chmielewski ,Który wraz z Radą Kasy Spółdzielczej podjął decyzję o budowie własnego budynku bankowego.

            W 1966r. Bank Spółdzielczy w Wiźnie oddał do użytku własną siedzibę tzw.Cabanówkę ,która po rozbudowie w 1983 roku i modernizacji w 1995 roku służy społeczeństwu do dnia dzisiejszego.

 

            Bank Spółdzielczy w Wiźnie na początku lat dziewięćdziesiątych przeszedł ogromny kryzys .Dzięki dobrej woli Zarządu i Rady Banku Spółdzielczego w Pątnicy ,a na szczególnie pana Prezesa Aleksandra Kaczyńskiego doszło do przejęcia Banku w Wiźnie przez Bank Spółdzielczy w Pątnicy w dniu 1 listopada 1994r. Od tego dnia Bank w Wiźnie został oddziałem Banku Spółdzielczego w Pątnicy.

            Dnia 19 listopada 2005r. miała miejsce uroczystość otwarcia po rozbudowie i modernizacji obiektu Oddziału Banku Spółdzielczego w Wiźnie .Uczestniczyło w niej wielu znakomitych gości .Wśród nich byli parlamentarzyści ,przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego ,Banku Polskiej Spółdzielczości ,prezesi Banków Spółdzielczych ,przedstawiciele miejscowych władz samorządowych ,służby zdrowia ,oświaty ,księża ,pracownicy ,klienci ,członkowie banku ,mieszkańcy Wizny i okolicznych wsi .Inaugurację działalności w odnowionej siedzibie poprzedziła Msza św. W kościele parafialnym w Wiźnie .Ceremonii poświecenia obiektu dokonał proboszcz parafii ks. Kazimierz Kłosek.

W czasie uroczystości zasłużeni pracownicy i działacze z oddziału w Wiźnie i banku w Piątnicy uhonorowani zostali odznaczeniami branżowymi i spółdzielczymi.

            Prezes Narodowego Banku Polskiego nadał odznakę honorową „Za zasługi dla Bankowości Rzeczpospolitej Polskiej” pani Halinie Nitkiewicz .Pani Halina Nitkiewicz została uhonorowana  złotym odznaczeniem „Za zasługi dla polskiej bankowości spółdzielczej”.

Złotą odznaką za zasługi dla spółdzielczości bankowej im. Franciszka Stefczyka odznaczono:

   - panią Jadwigę Domurat

   - pana Krzysztofa Dobrońskiego

   - panią Ewę Szczepek

Srebrną odznakę za zasługi dla spółdzielczości bankowej im. Franciszka Stefczyka otrzymali:

   - Jan Gacki

   -Tadeusz Kalisiewicz

   - Elżbieta Kotowska

Modernizacja obiektu została przyjęta z ogromną radością przez wszystkich mieszkańców Gminy Wizna .Poprawiły się warunki obsługi klientów ,a także warunki pracy zatrudnionych pracowników. Budynek prezentuje się znakomicie.

           

Oto kilka danych o działalności Banku :

  - liczba członków – 786

  -wysokość oblega kredytowa – 9.842.000 zł

      w tym kredyty rolnicze stanowią 96 %

      z tego kredyty preferencyjne 70 %

  - stan zgromadzonych depozytów wynosi 14.321.000 zł

  - wysokość funduszu udziałowego wynosi – 189.000 zł

  - ilość rachunków rolniczych – 659

  - ilość rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych – 351

  - ilość rachunków bieżących – 51

            W 2005r. Zarząd Banku nabył na własność działkę gruntu ,na której stoi budynek bankowy.

            Oddział banku w Wiźnie jest bankiem tradycyjnym ,a jednocześnie nowoczesnym ,gdzie  klient spotyka się z życzliwością i dobrą obsługą.

Serdecznie dziękujemy pani Halinie Nitkiewicz za udostępnienie informacji o działalności banku.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę