Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Zuzela: uroczystości ku czci Prymasa Tysiąclecia

Uroczystości z okazji 25. rocznicy śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego 4 czerwca odbyły się w parafii w Zuzeli. To właśnie w tej miejscowości urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa późniejszy Prymas Tysiąclecia. W ćwierć wieku po śmierci prymasa mieszkańcy Zuzeli modlili się o Jego rychłą beatyfikację. - Tu przyszedł na świat 3 sierpnia 1901 roku. Tu mijały Jego pierwsze dziecięce lata, tutaj został ochrzczony – wspominał w Zuzeli postać Prymasa Tysiąclecia bp Tadeusz Bronakowski.

Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej podkreślił, że kardynał Wyszyński jest największym z synów ziemi łomżyńskiej i nie tylko mieszkańcy Zuzeli, ale także całej diecezji czekają, aby Kościół włączył Go do grona świętych. - Pragniemy, aby miejsce to stało się swoistym sanktuarium Prymasa Tysiąclecia – mówi bp Bronakowski.
Uroczystości w 25. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia rozpoczęła w Zuzeli Msza św. pod przewodnictwem bp Tadeusza Bronakowskiego. Po Mszy z koncertem opartym na tekstach Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, wystąpili muzycy z Białegostoku. Do Zuzeli przyjechali też harcerze z Komendy Hufca Błonie, którzy na pocztówkach i kopertach przystawiali pamiątkowe stemple okolicznościowe w 25. rocznicę śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości w rodzinnej miejscowości Prymasa Tysiąclecia przygotował proboszcz parafii Zuzela, ks. Jerzy Krysztopa. - Cieszymy się, że mamy takiego ziomka, nigdy o nim nie zapomnimy – podkreślił proboszcz. W każdą 1. niedzielę miesiąca o godz. 9-00 wierni parafii modlą się przed Najświętszym Sakramentem o szybką beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego. Proboszcz podkreśla, że potrzebne jest im wsparcie Świętego w trudnych życiowych sprawach, bo Zuzela to niewielka i już starzejąca się miejscowość.
Stefan Wyszyński w Zuzeli mieszkał przez pierwsze 9 lat swojego życia. Tu w latach 1908-1910 chodził do szkoły. Drewniany budynek przetrwał do dziś, ale jest w dużej mierze zrekonstruowany. Mieści się w nim Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Naprzeciw domu stoi neogotycki kościół, przed nim w 1987 roku stanął pomnik Prymasa Tysiąclecia. Wewnątrz kościoła stoi chrzcielnica, przy której został ochrzczony. Prymas Stefan Wyszyński zmarł 28 maja 1981 roku. Miał 80 lat. Ciało prymasa spoczęło (31 maja) w krypcie arcybiskupów katedry św. Jana w Warszawie. Gościem ceremonii był m.in. Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę