Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 12 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodz z www.radionadzieja.pl

Ks. Zdzisław Peszkowski honorowym obywatelem miasta Łomży

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie, przychylając się tym samym do wniosku zarządu oddziału Związku Sybiraków w Łomży. - Ksiądz prałat, wielki patriota, przez lata prowadził w Polsce i na forum międzynarodowym niezwykle owocną akcję na rzecz zachowania pamięci i uświadomienia opinii międzynarodowej faktu zbrodni katyńskiej – napisali Sybiracy we wniosku, który skierowali do Rady Miasta.

Członkowie Związku Sybiraków przypomnieli, że kapelanowi Rodzin Katyńskich tytuł kanonika nadał biskup łomżyński Juliusz Paetz. Podkreślili, że ks. Peszkowski wielokrotnie gościł w Łomży spotykając się z Sybirakami i rodzinami katyńskimi, głosząc prawdę i miłość.


Ks. Zdzisław Peszkowski urodził się w 1918 r. w Sanoku, w szlacheckiej rodzinie herbu Jastrzębiec. Tu ukończył szkołę powszechną i gimnazjum. Jako oficer w 1939 r. został wzięty do niewoli i osadzony w obozach w Kozielsku, Pawliszczewie, Griazowcu i Katyniu. Po wojnie studiował na Oxfordzie i uniwersytecie w Detroit. Jest doktorem filozofii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. w Detroit jako kapłan archidiecezji przemyskiej. Był wieloletnim wykładowcą teologii, literatury i języka polskiego na uczelniach amerykańskich, jest autorem ponad stu pozycji wydawniczych z zakresu historii Polski, literatury, filozofii, dydaktyki, teologii i religii. Od roku 1994 ks. Peszkowski przebywa na stałe w Polsce. Zajmuje się głównie działalnością na rzecz upamiętniania męczeńskiej śmierci Polaków oraz historii i miejsc martyrologii narodu polskiego. Jest kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę