Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodz z www.radio.bialystok.pl

Rozpoczynają się prace przy budowie nowej krypty pod prezbiterium w Katedrze Łomżyńskiej.

Trwają ostatnie przygotowania do budowy nowej krypty pod prezbiterium w Katedrze Łomżyńskiej. Będzie to kaplica, w której oglądać będzie można m.in. efekty prowadzonych tu w minionym sezonie prac wykopaliskowych. Budowa kaplicy-krypty rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Dziś proboszcz Katedry, ks. kanonik Marian Mieczkowski powiedział Radiu Białystok, że archeolodzy prowadzą nadal badania wykopalisk, zaś architekci od kilku miesięcy pracowali nad nowym zagospodarowaniem katedralnego cmentarzyska. Były to prace bardzo specjalistyczne – nowa krypta ma bowiem mieścić się w istniejących murach zabytkowej, 500-letniej, niestety dość nisko podbudowanej fundamentami Katedry.


  Nowa krypta będzie kaplicą o powierzchni 150 metrów kwadratowych i wysokości 3 metrów. Wyeksponowane zostaną w niej dwie dotychczasowe krypty: budowniczego katedry, ks. proboszcza Jana Wojsławskiego oraz druga księży Andrzeja Wolickiego i Stanisława Ciotuskiego. Wszystkie pozostałe kości zostaną złożone w ossarium. Opracowana zostanie także wizualizacja ubiegłorocznych katedralnych prac archeologicznych. Wejście do podprezbiteryjnej kaplicy szerokimi schodami znajdować się będzie za ołtarzem głównym, a drugie – z bocznej nawy Katedry. Marzeniem proboszcza Mieczkowskiego jest, by nowe prezbiterium Katedry, z nową kryptą pod nim gotowe było na tegoroczne Boże Narodzenie.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę