Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Archeologiczna sensacja w Drozdowie...

W Drozdowie, w parku przy Muzeum Przyrody może znajdować się wczesnośredniowieczne cmentarzysko słowiańskie. Tak podejrzewają archeolodzy, na podstawie kości ludzkich wykopanych podczas prowadzonych przy dworze prac remontowych. W jednej dotychczas przebadanej komorze grobowej znaleziono żelazny nożyk i srebrny kabłączek skroniowy ze stroju kobiety. Na tej podstawie oceniono, że pochówek pochodzi z X-XI wieku.

Od kilku tygodni trwają prace związane z osuszaniem budynku dworu Lutosławskich, będących dziś siedzibą Muzeum Przyrody. Wokół ponad stuletniej budowli wykopano głęboki rów, w którym układana jest instalacja odwadniającą... W trakcie tych prac dokonano kilku zaskakujących odkryć. Wykopano najpierw ludzką czaszkę, kilka dni później odkryto cały pochówek, a następnie jeszcze kolejne kości ludzkie...


Na polecenia konserwatora zabytków, przebadano odkrytą komorę grobową. Pod ogromnym kamieniem, znajdował się kompletny szkielet kobiety. Przy nim znaleziono żelazny nożyk i srebrny kabłączek skroniowy... Na tej podstawie oszacowano, ze jest to pochówek z X-XI wieków, a przedmioty znaleziono w nim są typowe dla wczesnośredniowiecznych cmentarzysk słowiańskich – mówi Marcin Rydzewski z Muzeum Przyrody w Drozdowie.


Wiesława Szymańska konserwatora zabytków w Łomży podkreśla, że dokonane znaleziska mogą wskazywać, że znajduje się tu stare cmentarzysko. Na razie nie wiadomo, co z odkryciem zrobić. Konserwator rozważa możliwością wstrzymania prac i nakazania inwestorowi przeprowadzenie wykopalisk archeologicznych. Wiesława Szymańska podkreśla jednak, że byłyby one bardzo kosztowne, a Muzeum Przyrody ma problemy ze znalezieniem pieniędzy na sfinansowanie prac związanych z zabezpieczeniem zabytkowego dworu przed zniszczeniem...

Pokrewne (tag): drozdowo, wykopaliska

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę