Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Szansa na przeżycie – mammograf działa

Zakończyła się procedura dopuszczenia do użytkowania mammografu w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej łomżyńskiego szpitala. Mammograf już pracuje normalnie. Badania mammograficzne to badania wykrywające raka piersi w najwcześniejszym jego okresie. Tą metodą możemy wykryć nowotwór dwa do czterech lat wcześniej niż pojawi się wyczuwalny palcami guz, a to oznacza, że znacznie wzrasta szansa na wyleczenie się nowotworu i ...przeżycie.

Rocznie w Polsce na raka piersi zapada ponad 10 tys. kobiet, przy czym połowa z nich umiera. Problem polega na zbyt późnym rozpoznaniu choroby. Badania mammograficzne pozwalają wykryć raka w jego najwcześniejszym stadium, a tym samym zwielokrotniają szanse na całkowite wyleczenie się z choroby.

Do tej pory łomżanki, które wykryły u siebie w piersi „guzek”, aby przeprowadzić specjalistyczne badania musiały jechać do Białegostoku albo Warszawy. Teraz nowoczesny aparat już pracuje w Łomży. Urządzenie zostało kupione dzięki ogromnemu wsparciu Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży, które przez kilka lat uzbierały ponad 120 tys zł.

Lekarze podkreślają, że po raz pierwszy badaniom mammograficznym powinny poddać się kobiety między 35 a 40 rokiem życia. Po 40 roku życia badanie to powinno być wykonywane raz na dwa lata, a po 50 roku życia- raz w roku.

Bezpłatne badania
Wraz z uruchomieniem mammografu w łomżyńskim szpitalu ruszyła akcja bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-59 lat, które w ciągu 2 lat nie miały wykonywanej mammografii, a są ubezpieczone w podlaski oddziale NFZ-etu.

Badania wykonywane są w soboty, nie jest wymagane skierowanie.

Termin wykonania badania należy uzgodnić w rejestracji Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala, Al. Piłsudskiego 11, I piętro, lub telefonicznie 086 473 35 98.

Na badanie należy zgłosić się z aktualnym dowodem ubezpieczenia, numerem PESEL oraz posiadanymi wynikami wcześniejszych badań mammograficznych.
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę