Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodz z www.radionadzieja.pl

Relikwie bł. ks Stefana Frelichowskiego w Łomży

Kilkudziesięciu harcerzy z łomżyńskich drużyn czuwa od niedzieli przy relikwiach bł. ks Stefana Frelichowskiego. Krzyż z relikwiami jeszcze dziś i jutro będzie można nawiedzać w parafii Krzyża Św w Łomży. Młodzież przez cały dzień i w nocy czuwa przy ognisku, by oddać hołd kapłanowi, patronowi Harcerstwa Polskiego. W nocy straż pełnili mężczyźni i chłopcy teraz przyszedł czas na dziewczęta. Mówi Magdalena Sobocińska z 59 drużyny harcerskiej Ptaki, Ptakom.


Papież poświęcił ten krzyż z relikwiami, podczas pobytu w Toruniu w 1999r. Podczas słowa do młodzieży mówił o tym, ze harcerze polscy mają godnego naśladowcę. „Zwracam się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania” - mówił Jan Paweł II.

Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w 1913 r w Chełmży. Do harcerstwa wstąpił w marcu 1927. Cztery lata później był już klerykiem Wyższego Seminarium Dychownego w Pelplinie niedaleko Poznania. Dwa lata przed wybuchem II Wojny Światowej otrzymał święcenia kapłańskie. W początkowych tygodniach konfliktu uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. Już 18 października został aresztowany przez Gestapo. Zaczęła się 5 letnia droga przez mękę młodego księdza i harcerza. Przeszedł m.in.: trzy obozy koncentracyjne w Stutthofie, Sachsenchausen i Dachau. Zmarł na tyfus w czasie, kiedy żołnierzom niósł ulgę w cierpieniu.

Dla dzisiejszych młodych harcerzy, takie wzory są dziś niewątpliwie potrzebne. Oprócz wyniesionych na ołtarze, ważne jest także wsparcie i przykład najbliższych.

W Łomży działa ponad 20 drużyn harcerskich, skupiających kilkaset osób.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę