Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

85 lecie rezerwatu w Grzędach

Otwarcie ekspozycji etnograficznej na Grzędach zainauguruje obchody roku Grzęd w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jeden z najstarszych w Polsce i najcenniejszych rezerwatów ma już 85-lat. Ekspozycję na wystawę przygotowywano ponad rok. Tworzył ją Henryk Ziarko leśniczy w Obwodzie Ochronnym Grzędy. Zbierał eksponaty z okolicznych wsi. Na wystawie bedzie można obejrzeć ich ponad 300. Rezerwat Ochronny Grzędy jak mówią przewodnicy turystyczni to miejsce w Biebrzańskim Parku Narodowym wyjątkowe. W czasie wojny była tam wieś o takiej nazwie. W 1943 roku została spacyfikowana. Część mieszkańców rozstrzelano za posiadanie broni inni zostali wysiedleni. Wieś została spalona. Dziś w tym miejscu stoją krzyże, pozostały także stare studnie i resztki budowli.


Dziś Grzędy to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w parku. Jest tam 30 szlaków pieszych,dwie ścieżki przyrodnicze i Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Największą atrakcją są jednak wydmy wśród bagien. Są to wyniesienia które ciągną się nawet kilka kilometrów. Dziś tamtędy poprowadzone są szlaki, którymi turyści mogą suchą stopą chodzić po bagnach. Rezerwat Ochronny Grzędy graniczy także z Czerwonym Bagnem-jedyną w Polsce naturalną ostoją łosia.
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę