Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomżanka wygrała – ZUS odda wszystkim

Mieszkanka Łomży Grażyna J. wygrała przed Trybunałem Konstytucyjnym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, który zabrał jej zasiłek wychowawczy, gdy urodziła drugie dziecko. Teraz po orzeczeniu Trybunału, że takie działanie było niezgodne z Konstytucją ZUS będzie oddawał pieniądze wszystkim mamom, które znalazły się w podobnej sytuacji. Wnioski można składać do 11 maja.

Nim sprawa trafiła przez Trybunał Konstytucyjny zajmował się nią Sąd Okręgowy z Łomży, który „uznał, że zasiłek wychowawczy nie przysługuje podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego, a okres jego pobierania zalicza się do okresu pobierania wcześniej przyznanego zasiłku wychowawczego.” W efekcie zamiast dwóch nabytych świadczeń pani Grażynie i wszystkim kobietom, które znalazły się w takiej sytuacji wypłacane było tylko jedno. Łomżankę pozbawiono sześciu z dwudziestu czterech miesięcznych zasiłków wychowawczych. Sąd wydając wyrok oparł się na rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 1999 roku.
Zdaniem łomżanki jest to niedopuszczalne, aby rozporządzenie, a nie ustawa, regulowało zasady przyznawania świadczeń w przypadku ich zbiegu. Jej pogląd poparł przedstawiciel prokuratury krajowej, który dodał, że ponadto wspomniane rozporządzenie jest sprzeczne z konstytucyjną ochroną macierzyństwa i rodzicielstwa. Argumentację podzielił Trybunał Konstytucyjny, który 30 stycznia wydał orzeczenie, że rozporządzenie na którym oparł się łomżyński sąd jest sprzeczne z konstytucją i że przyznanie jedynie zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy - zgodnie z ustawą - przysługiwał zasiłek macierzyński i wychowawczy było sprzeczne z konstytucją.

Teraz ZUS pokazuje ludzką twarz i wypłaci utracone pieniądze. Kobiety, które między 1 września 1999 roku a 30 kwietnia 2004 roku znalazły się w takiej sytuacji mają czas od 11 maja na złożenie w terenowym oddziale ZUS wniosków o wypłatę należnych, a zabranych świadczeń
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę