Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

środa 5.05.2005

Gazeta Wyborcza - Wojewoda złożył rezygnację Gazeta Wyborcza - Są już wyniki sprawdzianu dla szóstoklasistów Kurier Poranny - Eurokomuniści zabuczeli Gazeta Współczesna - Milionerzy samorządu

Gazeta wyborcza - Wojewoda złożył rezygnację
Wojewoda podlaski Marek Strzaliński złożył wczoraj rezygnację z pełnionego stanowiska. To konsekwencja dymisji rządu Millera
Wraz ze Strzalińskim swoją rezygnację złożył też wicewojewoda Jerzy Półjanowicz.
- Jest to regulacja ustawowa - powiedział nam wojewoda. - W przypadku dymisji rządu i powołania nowego, na ręce nowego premiera swoje rezygnacje powinni złożyć wojewodowie i wicewojewodowie, a także sekretarze i podsekretarze stanu.
Jak jednak pamiętamy, nie zawsze okres urzędowania wojewody pokrywa się z latami pracy konkretnego gabinetu. Dla przykładu, wojewoda suwalski Cezary Cieślukowski powołany został w roku 1992, a stanowisko stracił dopiero w roku 1997. Przetrwał więc kilku premierów.
- Oczywiście rezygnacja niekoniecznie zostanie przyjęta - mówi Strzaliński. - Zapewne nowy premier korzystać będzie w dużej mierze z pracy ludzi nominowanych przez poprzedników. Ustawodawca jednak chciał pozostawić mu swobodę doboru ekipy, z którą chciałby współpracować.
więcej: Gazeta wyborcza - Wojewoda złożył rezygnację

Gazeta Wyborcza - Są już wyniki sprawdzianu dla szóstoklasistów
Są już wyniki tegorocznego sprawdzianu kompetencyjnego szóstoklasistów. 1 kwietnia zdawało go ponad 18 tys. małych Podlasian z 477 podstawówek
Uczniowie ze szkół podstawowych otrzymali średnio 26,06 pkt. na 40 pkt. możliwych do zdobycia. To mniej niż w zeszłym roku. Wtedy średnia wynosiła 29,13 pkt.
- Trudno powiedzieć, czy wynik jest gorszy od tego z ubiegłego roku. To był po prostu był inny test - krótko skomentowała wyniki Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.
Test sprawdzał uczniowskie umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Tradycyjnie najmniej kłopotów sprawiło szóstoklasistom korzystanie z informacji i czytanie, a najwięcej trudu przysporzyło wykorzystywanie wiedzy w praktyce i rozumowanie.
Uczniów, którzy bardzo słabo napisali sprawdzian, było więcej niż rok temu. Od 1 do 15 punktów uzyskało 10 proc. piszących (w zeszłym roku 4 proc.). Najlepszych - zdobywców 39 i 40 pkt. - było za to mniej niż rok temu, bo niecałe 3 proc (w ub.r. 4 proc). Większość uczniów - prawie 45 proc. - zmieściła się w przedziale między 22 a 31 punktów.
więcej: Gazeta Wyborcza - Są już wyniki sprawdzianu dla szóstoklasistów

Kurier Poranny - Eurokomuniści zabuczeli
Rozmowa

Kurier Poranny: W poniedziałek wieczorem wystąpił pan w parlamencie europejskim. Jak wypadł debiut?
Michał Kamiński, podlaski poseł PiS, deputowany do parlamentu europejskiego: - Spotkał mnie ten zaszczyt, że jako pierwszy polski deputowany oficjalnie wystąpiłem w parlamencie europejskim. Stało się tak, gdyż ustąpił mi miejsca Charles Pasqua, lider frakcji Unii na Rzecz Narodów, do której należą również deputowani PiS.
l Podobno pana przemówienie było dosyć kontrowersyjne?
- Byłem trochę oburzony, że we wszystkich wystąpieniach z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej zabrakło podziękowań dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Moim zdaniem to właśnie papież natchnął miliony Europejczyków, zwłaszcza Polaków, do odrzucenia komunizmu. Dlatego poczułem się zobowiązany, żeby podziękować Ojcu Świętemu za wkład w zjednoczenie Europy.
W swoim przemówieniu dziękowałem też ofiarom II wojny światowej i polskim żołnierzom. Mówiłem, że Polska była pierwszym krajem, który przeciwstawił się totalitaryzmom, a miliony naszych rodaków zginęło na polach bitew. Niestety, Polska przez 45 mln lat była pozbawiona możliwości korzystania z owoców wolności.
więcej: Kurier Poranny - Eurokomuniści zabuczeli Rozmowa

Gazeta Współczesna - Milionerzy samorządu
Zbigniew Puchalski z Białegostoku ma największe oszczędności, Jana Kowalskiego z Grajewa nikt nie przegoni w wartości posiadanych obligacji, a wicemarszałek Jan Kamiński ma najcenniejsze gospodarstwo rolne. Radni wojewódzcy, w tym członkowie zarządu województwa, złożyli właśnie oświadczenia majątkowe za 2003 r.
Nie wszyscy zdążyli oddać je w terminie. We wtorek brakowało dwóch: Sławomira Zgrzywy i Jana Nettera. Być może Jan Netter w ogóle nie złoży oświadczenia, tak jak to zrobił w ubiegłym roku. Nie chciał ujawniać swojego majątku, wolał raczej zrezygnować z diety radnego. Takie są bowiem konsekwencje niezłożenia oświadczenia.
Samochody i nieruchomości są dobre...
Pozostali ujawnili, co posiadają. Okazuje się, że radni lubią nowe samochody – kupiło je aż siedmiu samorządowców. Piotr Zaręba ma nowego forda, Karol Tylenda – seata toledo. Także marszałek Janusz Krzyżewski zamienił opla corsę z 2001 r. na toyotę yaris z 2003 r. Wicemarszałek Jan Kamiński wybrał używanego volkswagena passata z 1998 r., a przewodniczący sejmiku Zbigniew Krzywicki – opla corsę z 2002 r.
Radna Dorota Hołowienko zainwestowała natomiast w ziemię – jej gospodarstwo rolne powiększyło się o 18 ha. Radny Mieczysław Bagiński kupił drugie mieszkanie – teraz ma już dwa domy i dwa mieszkania. Drugie mieszkanie ma też Jan Syczewski, członek zarządu województwa. Zenon Dziedzic co prawda nadal nie ma mieszkania, ale za to stał się współwłaścicielem działki (wartej 75 tys. zł).
więcej: Gazeta Współczesna - Milionerzy samorządu

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę