Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wybory burmistrza Jedwabnego

W Jedwabnem odbywają się w niedzielę przedterminowe wybory burmistrza miasta, bo dotychczasowy został prawomocnie skazany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu i stracił stanowisko. Startuje trzech kandydatów, wśród nich jest i odwołany, dotychczasowy burmistrz - Michał Chajewski.

Uprawnionych do głosowania jest 4,5 tys. wyborców, którzy mogą głosować w czterech obwodowych komisjach wyborczych. - Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma bezwzględnej większości głosów, za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów - poinformował Jerzy Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wybrany burmistrz będzie urzędował tylko przez pół roku, do jesiennych wyborów samorządowych.

O tym, że w Jedwabnem odbędą się jednak przedterminowe wybory, i to w ostatnim możliwym ustawowym terminie, zdecydowała Rada Miejska Jedwabnego, która nie zgodziła się, by pracami zarządu kierował jako "pełniący obowiązki" burmistrza Czesław Jakubowicz, urzędnik miejski z Białegostoku. W lutym powołał go na to stanowisko premier.

Pierwszym terminem przedterminowych wyborów w Jedwabnem miał być 5 marca. Prezes Rady Ministrów zdecydował jednak o zastosowaniu nowych przepisów dotyczących samorządu i decyzję pozostawił samorządowi, bo kilka dni wcześniej weszła w życie nowelizacje ustaw samorządowych.

Radni mogli więc sami zdecydować o przedterminowych wyborach na pół roku przed jesiennymi, albo pozwolić kierować gminą Czesławowi Jakubowiczowi. Wybrali ten pierwszy wariant.

Dotychczasowy burmistrz Michał Chajewski został skazany prawomocnie w 2004 roku, potem jednak radni nie chcieli podjąć uchwały o wygaśnięciu jego mandatu.

Decyzję taką podjął w tej sytuacji wojewoda podlaski, od czego radni się odwołali. Dopiero w styczniu 2006 r. NSA ostatecznie oddalił kasację samorządu Jedwabnego od orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie Chajewskiego.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę