Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Papieski dąb w Zbójnej

Papieski dąb - jeden z pięciuset w Polsce - zasadzono w Zbójnej. Dwuletnie drzewko z żołędzia słynnego tysiącletniego dębu „Chrobry” rośnie obok kapliczki z figurą Jezusa Frasobliwego. Drugi taki dąb zostanie posadzony w najbliższy piątek na Placu Papieża Jana Pawła II w Łomży.

Podczas spotkania z polskimi leśnikami w kwietniu 2004 roku, papież Jan Paweł II na ich prośbę pobłogosławił żołędzie z dębu „Chrobry” przeznaczone do zasadzenia. „Chrobry” to najstarszy dąb szypułkowy w Polsce. Jego wiek ocenia się na ok. 745 lat. Drzewo ma 28 metrów wysokości, rozpiętość korony jego sięga. 16 m, a obwód pnia niemal 10 m.
Po jednym drzewku, wyrosłym z żołędzi „Chrobrego” pobłogosławionych przez Jana Pawła II, otrzymały wszystkie nadleśnictwa w kraju. W sobotę większość z nich została posadzona. W Zbójnej małego Chrobrego posadzili leśnicy z Nadleśnictwa Nowogród. Ich koledzy z Nadleśnictwa Łomża mają zrobić to samo w najbliższy piątek 28 kwietnia. Drzewko zostanie posadzone na Placu Papieża Jana Pawła II – nieopodal stojącego tam pomnika Papieża Polaka. Uroczystość poprzedzi Msza święta odprawiona o godz. 18.00 w Katedrze.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę