Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość za PAP

Piłeś nie jedź – unikniesz kłopotów

Prokuratorzy z Łomży, podobnie jak w całej północno-wschodniej Polsce, oskarżając w sprawach pijanych kierowców, mają domagać się od sądu podania wyroku do publicznej wiadomości z publikacją nazwisk, a w śledztwach w takich sprawach mają częściej, niż do tej pory, dokonywać zajęcia samochodów ma poczet kar majątkowych. To zalecenia szefa Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku do podległych mu prokuratur okręgowych.

Ze statystyk białostockiej prokuratury apelacyjnej wynika jednak, że w tym okręgu, obejmującym województwo podlaskie i część województwa warmińsko-mazurskiego, policjanci podlegający Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, dużo częściej zajmują samochody pijanych kierowców, niż policjanci podlegający komendzie w Białymstoku.

Dlatego, jak wyjaśnił rzecznik prasowy PA w Białymstoku Janusz Kordulski, dodatkowe zalecenia mają sprawić, że prokuratorzy (zwłaszcza z województwa podlaskiego) będą bardziej rygorystycznie podchodzić do realizacji wytycznych dotyczących pijanych kierowców.

Według tych zaleceń, bezwzględny nakaz zajęcia samochodu takiej osoby na poczet przyszłej kary grzywny dotyczy dwóch przypadków. Pierwszy, to sytuacja, gdy kierowca ma we krwi powyżej promila alkoholu i kiedy nie dokona on wpłaty na zabezpieczenie majątkowe "niezwłocznie", czyli w ciągu kilku dni. Drugi - to przypadek recydywy (powtórne zatrzymanie za jazdę po pijanemu - red.) lub spowodowanie wypadku drogowego.

Wytyczne dotyczące postępowania przed sądem mówią o tym, że prokuratorzy mają domagać się od sądu zgody na podanie wyroku do publicznej wiadomości z danymi skazanego w sytuacji, gdy: miał on ponad dwa promile alkoholu we krwi lub gdy to jego powtórne takie przestępstwo.

Zalecenie zostało skierowane do czterech prokuratur okręgowych na terenie stanowiącym białostocki okręg apelacyjny: w Białymstoku, Olsztynie, Suwałkach i Łomży.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę