Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Dzisiaj Wielki Piątek

Jest to dzień powagi i skupienia na pamiątkę męki i śmierci Chrystusa. To jedyny dzień w roku, kiedy w kościołach nie odprawia się mszy świętych. Zamiast tego wierni uczestniczą w wieczornej Liturgii Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Dotyczy on nie tylko powstrzymania się od jedzenia potraw mięsnych, ale również co do ilości spożywanych pokarmów - tylko raz w ciągu dnia można zjeść do syta.

Wielki Piątek jest w Kościele dniem najgłębszej żałoby. Wyraża ją cała wielkopiątkowa liturgia (Nabożeństwo Wielkiego Piątku), która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa zabitego na krzyżu. Przed śmiercią był On biczowany, poddany mękom, zmuszony do dźwigania krzyża, ukrzyżowany i wyszydzany na nim.

Kościół pragnie wyrazić swoje uwielbienie dla Chrystusa ukrzyżowanego przez dwa gesty czynione podczas liturgii wielkopiątkowej przez przewodniczącego i wszystkich zgromadzonych: kapłan adoruje Jezusa, leżąc krzyżem, natomiast cały lud podczas rozważania Męki Pańskiej według św. Jana przyklęka w milczeniu, aby uczcić śmierć Pana. Doprawdy brakuje słów, by wyrazić tę nieskończoną miłość Ojca, którą objawiają nieustannie otwarte ramiona Jezusa.

W Wielki Piątek wierni uczestniczą też w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, która czasami prowadzi ulicami miasta. W Łomży Droga Krzyżowa na ulice wyjdzie w parafii O.O Kapucynów przy ul. Krzywe Koło.

Improperia w Katedrze
O godzinie 20.00 w Katedrze Łomżyńskiej Voci Unite z Szkoły Podstawowej nr 7 oraz Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego odśpiewają Improperia – czyli chorały gregoriańskie na adorację Krzyża Świętego. Jak podkreśla Katarzyna Szmitko opiekunka Voci Unite Improperia znane były już w sakramentarzu gallikańskim (IX w. po Chrystusie). W XII w. były dobrze znane i popularne w liturgii rzymskiej. W śpiewnikach polskich przetłumaczono na znaną pieśń „Ludu, mój ludu”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę