Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wielki Czwartek

Dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego będące szczytem całego roku liturgicznego. Ten dzień nazywamy ,,wielkim", ponieważ w Wieczerniku rozegrały się brzemienne w skutki wydarzenia zbawcze.

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia przez Jezusa Chrystusa Eucharystii i Kapłaństwa. Na pamiątkę tego wydarzenia we wszystkich kościołach katedralnych odprawiana jest tzw. Msza św. Krzyżma podczas której święci się oleje używane w ciągu roku do udzielania chrztu, bierzmowania czy namaszczenia. Tę Mszę św. celebrują ze swoim biskupem licznie zgromadzeni kapłani. Oni też ponawiają swoje ślubowania złożone w dniu święceń kapłańskich.

W pozostałych świątyniach odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną, wieczorną Mszę. Jest to tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna przeżycia Triduum Paschalnego. Podczas tej Mszy św. kapłan obmywa nogi dwunastu mężczyznom, tak jak zrobił to Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej tzw. kaplicy adoracji, tradycyjnie nazywanej „Ciemnicą”. Od tego momentu Chrystus wydany na mękę krzyżową cierpi, a cały Kościół pogrąża się w smutku i żałobie.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę