Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Zdrowe bo mleczne? Niekoniecznie!

Niemal co drugi produkt mleczny skontrolowany w tym roku przez Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku był niewłaściwej jakości. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej odwiedzili 12 placówek handlowych na terenie Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Łomży, Grajewa i Suwałk. Kontrolowano małe sklepy, super i hipermarkety i hurtownie. Nieprawidłowości stwierdzono we wszystkich placówkach, a niewłaściwej jakości przetwory odkryto w 11 z nich.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło serów dojrzewających. Kontrolerzy WIIH zastrzeżenia mieli aż do 78% badanych partii produktów. Nieco lepiej było w przypadku serów twarogowych. Tu raptem norm nie trzymało 50% z nich. Najlepiej wypadły masła, ale i tak wątpliwości zgłoszono do 45% skontrolowanych kostek.

Najczęściej stwierdzano niewłaściwe cechy organoleptyczne - w 13 na 20 partii przebadanych produktów. M.in. twaróg półtłusty miał mazistą rozpadającą się konsystencję, cierpki smak i zapach, a serek homogenizowany waniliowy wcale nie smakował wanilią... W kilku innych produktach było za mało lub za dużo tłuszczu, za mało białka i za dużo wody. W trzech partiach masła kontrolerzy inspekcji handlowej znaleźli tłuszcze roślinne, których akurat w maśle nie powinno być...

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Białymstoku wykorzystując ustalenia z kontroli:
* 2 osoby ukarał mandatami karnymi kredytowanymi
* wydał 2 żądania usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości,
* skierował 33 wystąpienia pokontrolne,
* poinformował Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o stwierdzonych wadach jakościowych badanych przetworów mleczarskich.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę