Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

SALON POD GONTEM

„SALON POD GONTEM”

3 marca 2006r. w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie odbyło się
XX-jubileuszowe spotkanie „Salonu pod gontem”.
Tematem spotkania były wykopaliska archeologiczne w Syrii.
Syria – ogólnie chcąc określić, można powiedzieć, iż jest to arabskie państwo leżące na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją, Irakiem, Jordanią, Libanem oraz Izraelem. To republika podzielona na 14 prowincji ( muhafazach), gdzie rządy sprawuje prezydent – Basar al. Assad. Wśród syryjskiej ludności największą grupę stanowią arabskojęzyczni sunnici, choć nie brakuje również i odłamów islamu, czy wyznań chrześcijańskich oraz innych grup etnicznych takich jak Kurdowie i Ormianie. Jednakże największy procent w Syrii stanowią muzułmanie.
Powyższe informacje są encyklopedyczne, lecz czy oddają prawdziwy klimat Syrii?
Nie – w pełni mogłam się o tym wielokrotnie przekonać osobiście.
Jestem archeologiem i rysownikiem z wykształcenia. Od czasów studiów aż po dzień dzisiejszy (przez kolejnych 6 sezonów) biorę udział w ekspedycjach archeologicznych prowadzonych na terenie Syrii. Jeżdżę tam z ekipą archeologów Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. R.F. Mazurowskiego, który jest kierownikiem wykopalisk na stanowisku neolitycznym – Tell Qaramell – położonym w północno zachodniej części Syrii, nieopodal drugiego co do wielkości miasta Aleppo (Halab).
Od pierwszego momentu, zetknięcia się z Syrią - wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Zauroczyła mnie orientem. Zdała się być symbolem magicznej skarbnicy, kryjącej w sobie mnóstwo wciąż nie odkrytych jeszcze tajemnic ze śladami poznanych już dowodów na pojawienie się tam pierwszych ludzi, religii, kultur.
Syria, to jedno z nielicznych miejsc na ziemi, gdzie można znaleźć takie zagęszczenie miejsc z ogromną ilością zabytków. Będąc w Syrii nie sposób nie zetknąć się z nimi, bez względu na to, w której części się znajdziemy. Istnieją oczywiście tzw. sztandarowe miejsca, stanowiska, których grzechem byłoby nie zwiedzić będąc na Bliskim Wschodzie, należą do nich m. innymi : Palmyra, Ebla, Crac de Chevalie, Tartuus, Damaszek i wiele innych.
Mówi się, iż Palmyra, to największa atrakcja Syrii i rzeczywiście tak jest. Jest jednym z najważniejszych odkryć, wykopalisk na świecie. To nadzwyczaj dobrze zachowane miasto z czasów rzymskich położone na zupełnym odludziu, na pustyni syryjskiej, o iście realistycznym klimacie. Znajdziemy tam świątynie Baala, monumentalny łuk, kolumnadę, teatr, a za nim senat i agorę. Dalej wznosi się potężny tetrapylon, szereg wolno stojących wież o kwadratowych podstawach, które to będąc wieżami grobowymi, mieszczą w sobie , w środku, trumny ze zwłokami umieszczone w specjalnych ściennych niszach. Ilość tych wszystkich elementów i stan w jakim są zachowane sprawia, iż ma się wrażenie jakby zupełnie niedawno to miasto jeszcze tętniło życiem. Przepiękny widok na cale to miasto można podziwiać z wznoszącej się nad nim XVII wiecznej cytadeli Qalaat Ibn Maana.
Kolejną taką archeologiczno-historyczną perłą jest Ebla, jedno z najważniejszych miast starożytnych w Syrii, stanowisko słynące z odkrytych przez włoskich archeologów 15 tysięcy tabliczek glinianych z pismem sumeryjskim, które było założone w IV tysiącleciu p.n.e. Prace wykopaliskowe odsłoniły pałac królewski z suszonej cegły, liczne drewniane reliefy, geometryczne mozaiki, pałacowe ruiny 5 świątyń z rytualnymi basenami kamiennymi, mury obronne zdobione rzeźbami. Poznając tego typu miejsca i ośrodki upewniamy się, iż Syria jest rajem dla archeologów i wszystkich tych, którzy kochają historie starożytną.
Lecz Syria to nie tylko „kopalnia stanowisk archeologicznych” i zabytki. To niezwykle ciekawe państwo dzięki swojej odrębności kulturowej, egzotyce. Zauroczyła mnie szczególnie pustynia, z brunatnymi piaskami, przyroda, surowa, kamienna architektura i tradycje, obyczaje związane z życiem codziennym Syryjczyków.
Gdy zamykam oczy widzę Aleppo i Damaszek, dwa największe miasta. Widzę wąskie, kamienne, owiane tajemnicą uliczki, minarety, meczety, karawanseraje. Miejsca oddające prawdziwy klimat Bliskiego Wschodu. Niesamowita różnorodność, mieszanie się orientalnych, bardzo intensywnych zapachów, smaków i odgłosów ulicy. Prawdziwa Syria to także suk – rodzaj naszego bazaru, targu - miejsce tętniące życiem od rana do zmierzchu, gdzie handluje się niemalże wszystkim. Można tam podziwiać piękne jedwabie, charakterystyczne arabskie ubiory – np. galabije, wyroby z wełny, przepiękna bliskowschodnią, wyrabianą ręcznie biżuterię. Wielka rozmaitość kozich serów, warzyw, no i oczywiście południowych owoców, bakalii, ziół i przypraw korzennych za każdym razem przyprawia mnie o zawrót głowy. Tym, co zachęca również do spędzania wielu godzin na suku jest specyficzny klimat, cały rytuał związany z kupowaniem, targowaniem się. Arabowie są narodem otwartym i przyjaznym. Uwielbiają długie rozmowy przeplatane piciem herbaty, kawy z kardamonem, czy też paleniem nargili – fajki wodnej.
Osobliwością w Syrii są ludy prowadzące koczowniczy, wędrowny tryb życia – to Beduini, którzy w surowych pustynnych warunkach wypasają stada owiec i baranów, tak jak ich przodkowie i jest to kolejny przykład na harmonijne łączenie, przenikanie się historii z teraźniejszością w tym kraju.
Zbliża się kolejna moja wyprawa archeologiczna w to magiczne miejsce, które przyciąga, fascynuje i za każdym razem wzbudza we mnie uczucie głodu odkrywania tajników tej Ziemi i jej mieszkańców.
Opracowała: Renata Maskowicz


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę