Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Niedziela Palmowa

Niedziela Męki Pańskiej – zwana powszechnie Niedzielą Palmową - rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia, w którym zostały zawarte przeżycia odnoszące się do najważniejszych tajemnic religijnych związanych z odkupieniem. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Na Kurpiach palmy wielkanocne są bardzo wysokie.

Historyk i badacz Kurpi Adam Chętnik tak w latach 30-tych ubiegłego wieku opisywał palmy kurpiowskie. „Przed laty kilkudziesięciu starano się mieć palmy możliwie wysokie. Kościółki kurpiowskie w wielu miejscowościach aż do ostatnich czasów wyglądają jak gaje wspaniałe: pełno w nich zieleni i zapachów roślinnych. Obecnie palmy wysokie wychodzą coraz więcej z mody. Na ich miejsce ludność tnie gałązki wierzby, dzikich porzeczek czarnych, malin itp. i zatyka je w naczyniach z wodą...” Tradycja wykonania wysokich palm przetrwała na Kurpiach do chwili obecnej. Wykonuje się je m.in. w parafii Łyse, gdzie dodatkowo tradycję wspiera organizowany od 1969 roku konkurs. Wówczas przyznano 11 pierwszych nagród, 3 drugie i 10 trzecich spośród łącznie ocenianych 25. W tym roku konkurs będzie zorganizowany po raz 37.

Niedziela Palmowa w Łysych:
10.00 - Plac przy GOKSiR - prezentacje artystyczne
11.00 – Kościół Parafialny w Łysych – Procesja z palmami i Msza Święta pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka
13.00 - Plac przy GOKSiR - prezentacje artystyczne
14.00 - Ogłoszenie wyników XXXVII konkursu „Palma Kurpiowska”

Ponadto imprezy towarzyszące: kiermasz sztuki ludowej, kiermasz wydawnictw regionalnych, prezentacja gospodarstw agroturystycznych.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę