Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Prezentacja Wileńskich Tradycji Wielkanocnych w Łomży

Wileńskie palmy, pisanki i inne wyroby rękodzielnicze z Litwy będzie można obejrzeć i kupić w Łomży. Jutro na Starym Rynku odbędzie się „Prezentacja Wileńskich Tradycji Wielkanocnych”. Imprezę już po raz kolejny organizuje łomżyński oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Wyroby z wileńszczyzny prezentować będzie grupa młodzieży z polskich szkół z Rudominy i z Ciechanowiszek.

- Odbędzie się sprzedaż, prezentacja ozdobnych palm, łyżek, serwet, obrusów, a także specjałów kuchni litewskiej. Będzie można zjeść kibiny – pierożki pieczone z mięsem, oraz tradycyjny chleb wileński - mówi mówi prezes stowarzyszenia, Hanka Gałązka. Młodzież z wileńszczyzny pieniądze uzyskane ze sprzedaży wyrobów ma zabrać do swoich szkół. - Środki będą przeznaczone prawdopodobnie na doposażenie placówek – mówi Hanka Gałązka. Prezes łomżyńskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska podkreśla, że polskie szkoły na Litwie muszą dalej rywalizować z litewskimi. Doposażenie tych szkół – mówi prezes - jest znacznie słabsze, opiera się tylko na skromnych funduszach samorządów, podczas gdy szkoły litewskie, wspierane są przez ministerstwo. Łomżyński oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska od wielu lat wspiera polskie placówki i Polaków głównie na Litwie i Ukrainie. Pomoc dotyczy oświaty, organizowania wypoczynku młodzieży oraz doskonalenia rodzimego języka poprzez pobyt młodych ludzi w polskich rodzinach. Co 2 lata stowarzyszenie organizuje w Łomży „Prezentacje Wileńskich Tradycji Wielkanocnych”. Tegoroczne rozpoczną się w sobotę 1 kwietnia o godz. 11 na Starym Rynku w Łomży. Impreza potrwa ok. 3 godzin. A o 17-00 młodzież z wileńszczyzny zaprasza na koncert, który odbędzie się w auli II Liceum Ogólnokształcącego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę