Ponad 7 mln zł przekrętu na opatrunkach
Do Sądu Okręgowego w Łomży trafił akt oskarżenia w sprawie wyłudzenia nienależnej refundacji środków opatrunkowych. Według Prokuratury Okręgowej w Łomży straty Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosły ponad 7,1 mln zł.
Akt oskarżenia został skierowany 20 maja br. przeciwko pięciu osobom: Krystynie K., Bożenie Ch., Anicie G.-H., Filipowi J. i Andrzejowi Ch. Prokuratura zarzuca im działanie w zorganizowanej grupie, która w okresie od 1 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2019 roku miała doprowadzić do wyłudzenia z NFZ nienależnej refundacji opatrunków wykorzystywanych w leczeniu pęcherzowego oddzielania się naskórka. Łączna szkoda została oszacowana na 7.136.387,84 zł.
Według ustaleń prokuratury proceder polegał na tym, że rodzice lub opiekunowie dzieci chorych na EB mieli wprowadzać lekarzy w błąd co do ilości potrzebnych opatrunków oraz zatajać fakt uzyskiwania recept od innych lekarzy. W ten sposób otrzymywali recepty na w pełni refundowane środki opatrunkowe.
Z komunikatu prokuratury wynika, że opatrunki choć formalnie wykupione, nie były odbierane z aptek. W zamian rodzice lub opiekunowie mieli otrzymywać od właścicieli aptek, Filipa J. i Andrzeja Ch., pieniądze pochodzące z części marży sprzedażowej aptek, w wysokości około 2,5–3,5 proc. jej wartości. W podobnej wysokości korzyść majątkową miała otrzymywać również Bożena Ch., przedstawicielka handlowa firmy produkującej opatrunki. Realizacja recent odbywała się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Największą szkodę prokuratura zarzuca Krystynie K. z terenu powiatu łomżyńskiego. Według śledczych miała ona spowodować stratę w kwocie 6.839.677,94 zł i uzyskać korzyść majątkową w wysokości 205.190,34 zł.
