Malowane wiersze wesołej pszczoły
Varvara Shpak, 9-letnia uczennica SP nr 1 w Łomży, zwyciężyła w VI edycji konkursu poetycko-plastycznego „Wesoła pszczoła-malowane wiersze”. Na skierowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych z Łomży oraz powiatu łomżyńskiego wpłynęły 64 prace. Komisja konkursowa, podkreślająca ich wysoki poziom, przyznała łącznie aż 11 nagród oraz 12 wyróżnień.
Zainicjowany przez pszczelarkę i artystkę Agnieszkę Zielewicz konkurs poetycko-plastyczny „Wesoła pszczoła-malowane wiersze” ma rozwijać plastyczne zdolności i poetyckie talenty dzieci, ale też edukować je ekologicznie, zwłaszcza w kontekście ogromnego znaczenia pszczół dla całego środowiska naturalnego. Organizatorzy konkursu to: Stowarzyszenie Miód na Serce Agnieszki Zielewicz, przy pierwszych dwóch edycjach Filia nr 2, a obecnie Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, Łomżyńskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oraz Urząd Miejski w Łomży, którzy są również fundatorami cennych nagród.
Podobnie jak w edycjach wcześniejszych zadaniem każdego uczestnika konkursu było napisanie jednego wiersza o tematyce związanej z pszczołami oraz wykonanie ilustrującej go pracy plastycznej. Według komisji konkursowej w składzie: artystka plastyk Anna Bureś, przedstawicielka Leśnej Pracowni i Stowarzyszenia Miód na Serce Agnieszka Zielewicz, literat, poeta, scenarzysta i filmowiec Marek Lechowicz oraz kierownik Filii nr 6 MBP w Łomży, a także przedstawicielka Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Elżbieta Piasecka-Chamryk, najlepsze okazały się praca i wiersz Varvary Shpak (SP nr 1 w Łomży). II miejsce ex aequo zdobyły Klara Białobrzeska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie) i Zofia Puławska (SP nr 9 w Łomży).
Były też trzy równorzędne III nagrody, dla Yevy Svesty (SP nr 9 w Łomży), Agaty Wysockiej (SP 9 w Łomży) oraz Kingi Walentowicz (SP nr 1 w Łomży). Nagrody pszczelarza otrzymali Filip Dłużniewski i Gabriela Morze (oboje SP nr 1 w Łomży). Nagrodę filmowca zdobył Kacper Konikowski (SP nr 1 w Łomży), nagrodę Łomżyńskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Karola Lorek (SP nr 1 w Łomży), a nagrodę MBP Oliwia Walentowicz (SP nr 1 w Łomży). Wyróżnienia otrzymali: Tymoteusz Dąbkowski (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Nikodem Detkiewicz (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Nicola Drozdowska (SP nr 1 w Łomży), Milena Grabowicz (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Antonina Grabowska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Hanna Kaczor (SP nr 9 w Łomży), Anna Kaczyńska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Mateusz Lisiecki (SP nr 9 w Łomży), Nina Podbielska (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wiźnie), Dominika Rogowska (Zespół Szkół Samorządowych w Jedwabnem), Kornelia Ruszczyk (SP nr 1 w Łomży) oraz Jan Rydel (SP nr 9 w Łomży). Laureaci konkursu otrzymali nagrody główne, książkowe i rzeczowe, słodycze oraz pamiątkowe dyplomy. Patronem medialnym konkursu był portal 4lomza.pl, a patronem honorowym prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MBP Łomża





